Fenomen "Efekt" (Klasyk Na Weekend)

recenzja
dodano: 2012-09-07 17:00 przez: Mateusz Natali (komentarze: 7)
Nie do wiary, że to już 11 lat od kiedy po ukończeniu podstawówki na przedgimnazjalnych koloniach zajarałem się "Konfrontacjami" Kalibra 44, a po powrocie zacząłem intensywnie słuchać nie istniejącej już Radiostacji. Tam moją uwagę przykuł wrześniowy powerplay - "Sensacja" debiutującej warszawskiej ekipy Fenomen, co sprawiło, że popędziłem do Empiku na Nowym Świecie, by nabyć swój pierwszy rapowy kompakt.

Do dziś jedną z ewidentnie najbardziej przekatowanych (a przez to porysowanych) płyt w mojej kolekcji, z powycieranym od wszelakich wojaży digipackiem. Ale nie może to dziwić, bo mimo upływu lat wciąż ten krążek chłonie się w całości z uwagą i zajawką.


Dobrze, że niedawna reedycja Raptonu pozwoliła nabyć "Efekt" kolejnym słuchaczom, bo to album, który powinien znaleźć się na każdej półce i który śmiało można stawiać w ścisłym kanonie. Przesadzam? To dlaczego bity Mazsy na tej płycie wciąż kojarzone są (obok produkcji Noona) z "polską szkołą beatmakingu" i niepowtarzalnym klimatem przełomu wieków? Dlaczego obrazowość i bystrość opisów Ekonoma, powiązane z jego "normalnością" a zarazem charyzmą i wyrazistością sprawiają, że poziom zwrotek jednej z osób współtworzących dziś portal CGM w 2012 wciąż robi wrażenie, wciąż wbija się do głowy i skłania do refleksji? Dlaczego "Szansa" pozostaje jednym z najlepszych motywatorów, jakie kiedykolwiek dostarczył słuchaczom polski rap a cuty z "Sensacji" non-stop są w DJ-skim obiegu? Dlaczego wśród wielu powrotów wciąż przewijają się prośby o Eisa, Smarka i właśnie formację z warszawskich Jelonek?

Na wszystkie te pytania odpowiedź jest jedna - bo to album nierdzewny i ponadczasowy. Album, który będąc blisko ulic, betonu i życia szarego nastolatka wkraczającego w dorosłość zarazem nie uciekał od celnych refleksji, rozważań i wynosił się ponad suche narzekanie i opisywanie "ciężkiego życia w blokowiskach". Bo jeżeli jakiegoś nurtu w polskim rapie dziś widocznie brakuje (lub jest niedoreprezentowany) to właśnie owa "refleksyjna ulica", reprezentowana wtedy przez Fenomen, Grammatik czy Mor W.A. a mimo upływu lat ich teksty nadal nie tracą na aktualności. Dlaczego więc - podsumowując - album te wciąż wraca na rotację na sprzętach w całym kraju, budząc sentyment i zdobywając kolejnych fanów? Tutaj odpowiem wersem Żółfia - "Słuchasz Fenomenu, w tym jest dusza". Dlatego też "usiądź, posłuchaj, zastanów się i dopiero coś powiedz". Klasyk na całą jesień.
Tagi: 

PEIHA CESARZ
MASZ I POMYŚL ETERNIA EFEKT KLASYKI NA WIEKI WIEKÓW AMEN
Anonim
11 lat temu skończona podstawówka, czyli mamy tyle samo lat szkoda, że Fenomen nie poradził sobie w dzisiejszych czasach, swego czasu byli jednymi z najlepszych
Anonim
Jako szczyl rapu za bardzo nie sluchalam. Ale tę plyte pamietam doskonale. Dostalam ja do odsluchu po raz pierwszy na obozie na Slowacji. I zajawilam sie okropnie. Zgadzam sie z autorem, ze tego sluchalo sie z przyjemnoscia 10 lat temu i tak samo slucha sie teraz. Moj prywatny klasyk.
Emil
Też usłyszałem Sensacje pierwszy raz na kolonii dawnooo temu ;) Biłem wtedy rekordy we wciskaniu przycisku przewijania do tyłu na discmanie ;)
sto
ja zobaczylem sensacje na vivie, pozniej gdzies w radiowej audycji uslyszalem 'plyte' i pare dni pozniej pobiegem nabyc ta kasete, znam cala na pamiec, jest kurwa mega. przesluchalem ja z milion razy:) pozdrawiam
kubas
Do dziś dziękuję Bogu, że przegrana kopia na kompakcie zamarzła mi w samochodzie i musiałem kupić oryginał ;) The best ever.
Kl@un Szyderca
To Wy młode siury jesteście, jeżeli 10 lat kończyliście podstawówkę. Ja nawet nie wiem co to gimnazjum ;) Do gimnazjum to moja babcia chodziła przed wojną :] Czyli była gimbusem, hehe

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>