Hukos "Trzymam się rzeczywistości" (Tak To Się Robi #29)


Zdecydowanie najmocniejszą stroną "Knajpy Upadłych Morderców" są teksty Hukosa - mocne, celne, dojrzałe i przesiąknięte osobistymi doświadczeniami. Jak powstają? O tym poniżej.

Skąd biorą się pomysły na Twoje kawałki?

Obserwacja świata wokół mnie plus moje osobiste autorefleksje. Odpowiedz najbanalniejsza, a zarazem najszczersza z możliwych. Nie należę raczej do rapowych fantastów, budujących wielopoziomowe, konceptualne twory liryczne, tylko trzymam się rzeczywistości. Ice-T powiedział kiedyś mniej więcej coś takiego "prawdziwe życie potrafi dostarczyć bardziej niezwykłych historii, niż najgenialniejsza fikcja literacka". Dlatego też w zupełności wystarcza mi to, co widzę wokół siebie i moje własne doświadczenia. Czasem potrafi mnie zainspirować jedno słowo, jedno z pozoru zupełnie nic nieznaczące wydarzenie... .

W jakich okolicznościach najbardziej lubisz pisać?

Zdecydowanie w nocy... Puszczam bit, jeśli mam już dobrany do danego tematu, lub też puszczam dowolny, inny bit, byle był w klimacie późniejszego kawałka, jaki sobie założyłem. Kładę na biurku paczkę fajek, nalewam sobie piwa, lub robię drinka i po prostu wsłuchuję się w muzykę. Często, szczególnie przy okazji gościnnych zwrotek, jeśli dostaję konkretny bit i temat fristajluję sobie na dany temat, a potem co lepsze pomysły z tego zapisuję. Choć zdarzało mi się już na przykład pisać całe zwrotki na komórce jadąc autem i dopisywać wers po wersie zatrzymując się na kolejnych światłach.

Czym kierujesz się przy doborze bitu?

Przede wszystkim bit musi do mnie przemówić. Powiedzieć mi o czym on jest tak naprawdę. Wierzę, że każdy bit ma tą jedną, jedyną historię, która może na tym danym podkładzie być opowiedziana. Tylko pod warunkiem, że odpowiedni bit trafi na swój odpowiedni tekst, to wtedy powstają rzeczy genialne. Mam na dysku wiele świetnych bitów, ale ciągle nie wiem co będzie dla nich tą jedyną właściwą historią. Potem następuje jeszcze selekcja pod kątem tego jak na danym bicie będzie pasował mój wokal, gdyż po latach już nauczyłem się instynktownie to wyczuwać.

W jakich okolicznościach i w jaki sposób najbardziej lubisz nagrywać?

Jeśli tylko mogę staram się unikać nagrywania z samego rana. Godzina 12 to absolutne minimum, żeby dać czas strunom głosowym, by zaczęły normalnie pracować. W drodze do studia w samochodzie zawsze wrzucam jakieś nawet przypadkowe podkłady i fristajluje sobie po drodze, żeby dodatkowo rozgrzać i przygotować gardło do pracy wokalnej. Staram się unikać nagrywania z kartki, gdyż to ogranicza, bo wtedy myślisz co masz nawinąć a nie w jaki sposób możesz to zrobić. Także raczej uczę się tekstów na pamięć. Pracę studyjną traktuję bardzo poważnie, więc o alkoholu i jointach podczas nagrywania nie ma mowy. Lubię mieć wtedy czysty umysł. Jako, że nie mam własnego studia i rozliczamy się za godziny w nim spędzone, nie mam fetyszu nagrywania całych zwrotek na raz, na tak zwaną "setkę". Zamiast powtarzać całe nagranie w nieskończoność, wolę je uciąć w miejscu, gdzie popełniłem błąd, lub też w miejscu, które nie podoba mi się z jakiegoś powodu. Jest to duża oszczędność czasu i pieniędzy. Oczywiście, zdarzało mi się wiele razy rejestrować zwrotki na raz, za jednym podejściem. Natomiast ZAWSZE piszę swoje zwrotki w ten sposób, żeby dało się je nawinąć na raz na przykład na koncercie - bez pomocy hypemana. Jeśli czegoś nie jestem w stanie sam zarapować na raz, bez niczyjej pomocy, to takie teksty po prostu lądują w szufladzie, lub też zmieniam je aż do czasu, gdy dam radę spełnić wyżej wymieniony warunek.

Jak prace nad warstwą liryczną płyty rozkładają się u Ciebie w czasie?

Totalny brak reguły. Są teksty które piszę na raz, podczas jednego posiedzenia, są teksty które składam miesiącami dopisując po jednym wersie, a jest też kilka projektów, które za mną chodzą już kilka lat i dalej nie mogę ich skończyć. Zapisuję w telefonie wszystkie pomysły, jakie w ciągu dnia wpadają mi do głowy. Nie zawsze są to całe wersy, czasem jest to na przykład tylko jedno słowo-klucz. Potem często podczas pisania zwrotek przeglądam te archiwa z pomysłami i sam wiele razy byłem w szoku, jakie rzeczy tam znajdowałem, a z biegiem czasu zupełnie zapominałem, że coś takiego kiedyś zapisywałem.

reklama
Anonim
wypierdalaj z tym spamem kretynie, bo już zaczyna mnie to reklamowanie tego gówna pod kazdym newsem wkurwiać powoli
Anonim
ej rapnews, wypierdalaj z tą reklamą

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>