Afront "Już Takich Nie Robią" (Przegapifszy #32)

recenzja
dodano: 2011-04-10 18:00 przez: Daniel Wardziński (komentarze: 17)
Afront to jeden z najbardziej niedocenionych zespołów na naszej scenie, czego zresztą Jasiek i Kasina są zupełnie świadomi. Wszystko zaczęło się od materiału, który miał wydać Blend, a który ostatecznie gdzieś przepadł, zniknął i nie ukazał się nigdzie, by po czasie wypłynąć jako internetowy nielegal w 2007 roku. Damn... Gdyby to wyszło w 2002, kiedy powstało...

Materiał będący wynikiem zwycięstwa chłopaków na wrocławskim przeglądzie talentów, który przyniósł im niefortunny kontrakt i parę cennych koneksji. Dzięki nim produkcją albumu oprócz starego zioma - O.S.T.R.'a oraz Janka, zajęli się panowie z WhiteHouse. Efekt do dziś robi niesamowite wrażenie.


Co można napisać o sytlu Gajdowicza i Kasa czego jeszcze nie napisano? W gruncie rzeczy każdy opis jest niewyczerpujacy. Ich trzeba usłyszeć i zrozumieć co kryje się pod afiszem "Lirycznie Wysublimowanego Chamstwa". W 2002 roku ich style były już pewne, energii było jakoś więcej, a dystansu tyle samo... Nikt wtedy nie rapował tak jak oni. Do dzisiaj nikt nie rapuje tak jak oni. Blend pozwalając temu materiałowi przepaść popełnił niewybaczalną zbrodnię na polskim rapie. Nie ma tu lirycznej rewolucji, ale ten styl, sposób poruszania po bitach i one same zasługują na setki przesłuchań.

Właśnie... Rok 2002... O.S.T.R., WhiteHouse i Gajdowicz potwierdzający, że jest nie tylko zdolnym raperem, ale i naprawdę godnym obserwacji producentem. Muzycznie ten album to kwintesencja hip-hopu, przepiękne, samplowane, odpowiednio zbasowane i pełne najlepszego polskiego vibe'u brzmienie. "Afront", "Zasady", "Jeszcze Niczego Nie Przeczuwasz", "Czy Znasz To?", "To Ten Moment" to bity w mojej opinii klasyczne niezależnie od tego w którym roku wypłynęły na światło dziennie. To określenie pasuje zresztą również do sposobu w jakim po tych kozakach poruszają się dwaj raperzy. Cięte, bystre, ale zarazem wyluzowane i leniwe style... Niech oni już puszczają to pieprzone "ADHD", ile można czekać...

Czasami przypadek może zmienić wiele. Czy w tej sytuacji to, że album nie ukazał się w czerwcu 2003 roku tak jak miało mieć to miejsce według wypowiedzi raperów w Klanie (numer 31) bardzo zmienił pozycję chłopaków? Niestety jestem przekonany, że tak. Świadomi słuchacze nie przykładają jednak wagi do tego w którym roku ukazał się album, ale w którym go nagrano i jak prezentuje się na tle ówczesnej muzyki. W 2002 roku Afront był czołówką. Jest nią do dziś, choć niewielu chciało się sięgnąć do ich nagrań. Ten, pierwszy krążek, dla mnie jest zupełnie niesłusznie pominiętym klasykiem, który w 2003 zmieniłby scenę, w 2007 budził podziw dla umiejętności, stylu i klimatu, a w 2011 nadal serwuje fantastyczną zabawę. Wyznacznikiem jakości muzyki jest to, że się nie starzeje. Konia z rzędem temu, kto wskaże mi pięć materiałów z tamtego okresu, które są tak nieznacznie nadszarpnięte  zębem czasu jak "Już Takich Nie Robią". Klimat tego albumu sprawia, że tytuł traktuje się dosłownie. Sprawdźcie to koniecznie!

 

Tagi: 

Anonim
No wreszcie Przegapifszy wróciło :) Afronci zawsze w cenie, ale już powoli tracę wiarę że oni to ADHD kiedykolwiek wydadzą.
Anonim
shwarz: Trzeba wierzyć:D Kontaktowali się z nami ostatnio, planujemy wywiad niebawem, więc będzie świeże info na ten temat:)
s
Afront to niesamowity paradoks. Mają wszystko co lubię w rapie, technikę, flow, energię, kozackie bity, a nie wchodzi mi tak dobrze całościowo. Za to na koncertach rozpierdolik i za to szacunek.
KraQ
Niedługo ma wyjść solówka Kasa i nowy Bakfilp także mamy na co na razie czekać! Miejmy nadzieję że skończą to i zabiorą się za ADHD:))
Anonim
Nowy Bakflip ma wyjść? Świetnie, bałem się, że ten projekt upadł przez mała popularność. @Daniel - kiedy mniej więcej możemy spodziewać wywiadu z Afrontami? :)
król
a ten album został wydany w formie fizycznej ???
kubas
Nie. Wrzucili go za friko do pobrania.
Anonim
Czy może mi ktoś powiedzieć jakim cudem tych dwóch MC's których płyty wręcz kocham, a oni sami zjadają dupą 90% polskiej sceny są tak mało znani i niedocenieni?
ziomekhttp://www.youtube.com/w
ten drugi kawałek to bit Ostrego ;] z płyty Tabasko chyba czas i pieniądz
Anonim
W końcu. WSZYSTKIE płyty Afrontów to mega kozaki. Ostatnia chyba najlepiej mi pasi ale to przez Metro. Czekam na jakieś wieści od chłopaków.
hrabia
"Afront to jeden z najbardziej niedocenionych zespołów na naszej scenie" święta prawda bo chłopaki mają na prawdę dobry poziom a Janek według mnie jest w czołówce najlepszcyh polskich MC's.
kubel
ziomek, ten drugi kawałek nie pochodzi z płyty Tabasko, ale jest samplowany z tego samego kawałka co tamten. Nie można zapomnieć, że Afronty z O.S.T.R.'em dłubią LWC. Na exformers.com jest wywiad z Kasem, trochę tam mówi o tych wszystkich płytach. Konkluzja jest taka, że to wychodzi tak długo, bo oni się angażują w masę projektów i w rezultacie nic nie wychodzi. Na grubych jointach 2 będzie można już w kwietniu usłyszeć Kasa w kawałku solo, będzie można obczaić jaką prezentuje formę.
Anonim
Jestem na prawdę zajarany na ten wywiad o którym wspominał Daniel. Dla mnie mega materiał. :]
Anonim
Weź to podgłośń !!!
USG TV
Podzieli się ktoś? :)
Ahcoty
Osobiście uważam, że to jeden z najlepszych składów HH na polskiej scenie. Mało kto dorównuje. Napewno najbardziej niedoceniony.
pyszcza
zarzuci ktos linkiem do tego materiału??

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>