Medium "Nagrywki to mój ulubiony etap" (Tak To Się Robi #13)


O sile zeszłorocznego debiutu Mediuma może świadczyć to jak często "Alternatywne Źródło Energii" pojawia się w podsumowaniach roku 2010. Oprócz soczystych, oldschoolowych bitów, o których mogliście przeczytać TUTAJ, moc albumu stanowi też bardzo mocna technika raperska i teksty rapera z Kielc. Dziś w trzynastej części naszego cyklu o procesie tworzenia warstwy tekstowo-wokalnej opowie wam sam zainteresowany. Przy okazji przepraszam za spory poślizg!

Skąd biorą się pomysły na Twoje kawałki?

Pomysły na kawałki najczęściej pojawiają się nagle. Inspirują mnie moje stany emocjonalne, czasami wyniki dyskusji ze znajomymi i rodziną, "podsłuchane" rozmowy na ulicy, w sklepie, na przystanku. Jest wiele takich okoliczności. Treści zawarte w moich utworach nigdy nie są podane bezpośrednio na tacy. Należy się w nie odpowiednio wsłuchać, aby doszukać się sensu lub po prostu zinterpretować je na własny sposób. Jak to powiedział mój przyjaciel ? lubisz te umysłowe labirynty. Lubię. Uważam, że słuchacz powinien czasami pomyśleć słuchając rapu. Nie wystarczy samo machanie mózgiem do bitu. Choć z drugiej strony jest to świadome brnięcie w niszę. Wsłuchajcie się uważnie w linijki. Jeśli je rozpiszecie, to w budowie i ilości rymów zobaczycie coś czego jeszcze nie słyszeliście. Pomysły na moje kawałki daje mi życie, śmierć i życie po życiu.

W jakich okolicznościach najbardziej lubisz pisać?

Spontaniczne pisanie jest najlepsze, bo wtedy emocje towarzyszące treści pozostają autentyczne. I wtedy nieważne jaka jest to pora dnia czy nocy ? siadam i piszę. Oczywiście często miewam tak, że tekst oparty jest na jakimś patencie więc wtedy dochodzi też chłodna kalkulacja. W moim przypadku jest jeszcze takie zjawisko, że mam swoje miesiące kiedy piszę bardzo dużo, tj. po 2/3 numery dziennie ? zazwyczaj w styczniu/lutym i październiku/listopadzie, a są dni kiedy nie spoglądam nawet na długopis, komórkę, klawiaturę czy cokolwiek co nadaje się do pisania.

Czym kierujesz się przy doborze bitu?

Muszę go poczuć. Wtedy na pewno coś do niego napiszę. Nigdy nie kieruję się trendem.

W jakich okolicznościach i w jaki sposób najbardziej lubisz nagrywać?

Nagrywki to mój ulubiony etap. To jest takie włożenie oczu organizmowi, który buduję. Nawijam prawie zawsze z kartki, bo zwrotki są zazwyczaj napisane na świeżo. Nigdy nie nagrywam na raty pojedynczych zwrotek, ale rejestruję osobno zwrotki i refreny. Na jeden numer potrzebuję zwykle ok. 30/40 min w zależności jaką ma specyfikę. A w studiu panuje najczęściej trzeźwy klimat więc praca idzie szybko i sprawnie. Realizatorzy, nie?hip hopowcy, z którymi pracowałem, to pełni profesjonaliści, więc czasu na "relaks" nie było ? Jeszcze będzie czas by odpoczywać.

Jak prace nad warstwą liryczną płyty rozkładają się u Ciebie w czasie?

Najpierw wymyślam koncepcję krążka oraz szacunkową ilość kawałków. Piszę płytę w krótkim czasie. Średnio ok. 2 tyg., a czasami krócej. W zależności ile mam czasu na pisanie. W moim przypadku czas jest istotny ponieważ robię również muzykę więc można sobie tylko wyobrazić jaki to jest ogrom pracy. Reasumując ? pisał będę już zawsze, bo muszę się jakoś wyrazić.
Anonim
kto to?
Anonim
a ty?
Anonim
ja jestem tu znany, wiec pytanie nie na miejscu.
Anonim
Kurde gada jakby wydał 50 płyt .."pisze po 3 teksty dziennie .." tak tak jakby tak pisał to by wydawał po 2 , 3 płyty rocznie ,a nie 1 na dwa lata , dobra mniejsza z tym , Te źrodło ma 2 wady a nawet 3 pierwsza to te dziwne dzwonienie na tytułowym numerze(aż uszy bolą) , druga lipna okladka i blad w druku w srodku, trzecia kolejny kawałek zerżniety z patentu commona .Ale ogólnie dobra płyta choć moim zdaniem nieco słabsza niż seans.
Anonim
nie miodzio, ty jesteś tu jechany, więc odpowiedź nie na miejscu.
Anonim
lipa trochę że w "Wyprzedzając przeszłość" jest ten sam sampel co u Tusza "Cudowne lata 90te", chłopaki z tego samego miasta i takie coś...
Anonim
tomku nie wszystkie teksty przecież sie nagrywa. Zajebista płyta
Anonim
zajebista płyta, zwrotki w intro rozpieprzają dyńke, pozdro
miszczu
Medium zajebista płyta! tak trzymać
Anonim
Manijek777 . Medium miał gotową płytę juz od roku prawie, więc pierwszy wykorzystał ten sampel, tylko pozniej puscil w eter. a co do płyty to świetna.
wrozka
@tomek8927; "Kurde gada jakby wydał 50 płyt .."pisze po 3 teksty dziennie .." tak tak jakby tak pisał to by wydawał po 2 , 3 płyty rocznie ,a nie 1 na dwa lata..." a on nie jest jakims ostrym i tepym, zeby dawac ci 2 plyty na rok. lepiej zebrac w przedziale 2 lat najlepsze teksty i zrobic pozniej z tego genialna plyte, zastanow sie lepku.
wróżbita maciej.
pamietam go z 2009 r z koncertu w fonobarze jak grali tam również laik,wena, okoliczny element no i zagrał ten medium tam najgorszy koncert i jedyne co zapamietałem to jak gadał do mikrofonu że nienawidzi bogatych dzieciaków. zapamietałem to oczywiscie dlatego ze tam były same bogate dzieciaki w najkach i sie dziwiłem Co on kurwa tu robi. Dziękuje za uwagę.
radek
takich jak on raperow jest pelno wszedzie dlaczego jest wiec popularny? bo jest trucicelem i zawraca glowe raperom znam paru raperow ktorzy musieli wylaczac telefon tak im dupe trul to jest recepta zeby sie wybic nie talent
KamilK
@Manijek777 Pomyliles sie. Nie Tusza, tylko Hucza ;)

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>