Kato x Teken "Nie Ma W Nas Bohaterów" - recenzja

recenzja
dodano: 2014-04-10 17:00 przez: Maciej Sulima (komentarze: 8)

Kojarzycie może jeszcze dość nieznany (święcie wierzę, że taki stan rzeczy wkrótce zmieni), podziemny label invsbl? Jak nie, to szybko nadróbcie zaległości, bo duet Kato x Teken, jak i Bitykradne, czyli drugi przykład pochodzący z ów wytwórni, mogą wkrótce sporo namieszać. Skupmy się jednak na tym kolejnym klasycznym duecie, który atakuje słuchaczy albumem pt. "Nie Ma W Nas Bohaterów". Mimo, że klimatycznie odbiega od tego, co możemy zastać ostatnimi dniami za oknem, to wyjątkowo dobrze sprawdza się jako soundtrack do wieczornych życiowych rozkminek, bez zbędnego populizmu i popadania w żyletkowo-alkoholową melancholię podlaną nutką dekadencji i wszechogarniającej beznadziejności. Przede wszystkim jest muzyczną perełką, jaką można znaleźć w podziemiu...

Mają wszystko. Kato słuch do podkładów, Teken głowę do ich robienia. Jak to współgra ze sobą, to klękajcie narody. Gdy wjeżdża swymi minimalistyczmi wręcz taktami bitu "Cisza Na Środku Bitwy" i mniej więcej po minucie rozwija się, autentycznie miałem ciary na plecach. Wróżę Tekenowi więcej zamówień na tego typu grane produkcje, gdzie nie ma ani grama sampla. Sampel (ale za to jaki!) pojawia się przy okazji numeru "Miha Baloh" - nieśmiertelne "Nothing Else Matters". Tym trackiem Kato z Tekenem ostatecznie mnie kupili. Wybierając sSubiektywnie najlepszy bit obok "Ciszy Na Środku Bitwy" wskazałbym na tytułowy "NMWNB", choć był to bardzo ciężki wybór i ostatecznie każdy z numerów mógłbym tutaj wpisać.

Tematyka, jak już delikatnie zaznaczyłem we wstępie, jest dosyć gorzka. "Nie Ma W Nas Bohaterów" to, w kilku słowach, wyplucie najgorszych emocji, jakie mogą targać wnętrzem człowieka. A jak te opowieści i przemyślenia podane są w takiej formie, w jakiej przedstawia je Kato, to aż chce się ich słuchać i szukać odniesień w sobie. W dwóch kawałkach (tytułowym i zamykającym koncept numerze pt. "Wyjściu Ewakuacyjnym") za refreny odpowiada TrooM aka jeden z głównych kandydatów do wjazdu z buta w polski mainstream. Ponadto otrzymujemy ciekawy remix kawałka "Wielokropek", który mi osobiście wkręcił się za drugim odsłuchem. 

Z przyjemnością wybija się na klawiaturze słowa, że na "Nie Ma W Nas Bohaterów" nie znajdziemy słabego numeru. Duet Kato x Teken to kolejne zaskoczenie w moich poszukiwaniach czegoś nowego w polskim rapie. Liczę, że wkrótce zaczną coraz głośniej pukać do świadomości odbiorców, bo mają ku temu predyspozycje. Nie mogą się zmarnować ani produkcje utalentowanego Tekena, ani rapowy warsztat prezentowany przez Kato. Ośmielę się stwierdzić też, że na pewno sprawdzą się w innych konwencjach, ponieważ miałem przyjemność słyszeć ich numer, który pojawi się na składance "Swag Jak Skurwysyn 2". Czekam z niecierpliwością na dalsze projekty i jestem przekonany, że będą równie dobre, jak "NMWNB".

Kato: https://www.facebook.com/KatoCrime?fref=ts                                                            
Teken: https://www.facebook.com/bigrooth?fref=ts
Invsbl: https://www.facebook.com/invsbllabel?fref=ts                                                            
Płytę w limitowanym nakładzie możecie zamówić tutaj.

guzior
Piękna płyta.
k3
niech sobie kurwa dykcję poprawi a potem daje te wypociny wannabe-eldo style.
hoh
Też ciarki przy Ciszy.
truskawa_prosto
grafoman i no-skill
herakoka
Dobra Płyta, ale troche nierówna. Takie 7/10 .
yo
szkoda tylko ze ten teken sampluje amerykanski rap
Maciej Sulima

Chyba nie rozumiesz pojęcia "samplowanie". Sample są dosłownie trzy i żaden nie jest próbką z amerykańskiego rapu. :-)

safqw
W invsbl naprawdę kilku kotów, szkoda, że odeszli TrooM x ka-meal, ale i tak naprawdę niezłą armię mają

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>