Masta Ace i Marco Polo w Polsce - 3 powody, by tam być + Konkurs

współpraca płatna
dodano: 2024-06-11 07:00 przez: Bartosz Skolasiński (komentarze: 5)

Już 14 czerwca Masta Ace i Marco Polo zaczynają krótką trasę po Polsce, zawitają do Warszawy (bilety), Krakowa (bilety) i Gdańska (bilety). W Warszawie i w Gdańsku towarzyszyć im będą także polskie legendy: DJ 600V, Eldo oraz Daniel Drumz. 3 szanse na esencjonalnie hip-hopowy wieczór, a my podajemy Wam 3 powody, dla których warto wybrać się na ten koncert. Na dole artykułu mamy też do wygrania bilety na wszystkie wydarzenia!

1. Masta Ace to prawdziwa hip-hopowa legenda

Ace aktywny jest na scenie od 1987 roku. Właśnie wtedy zaliczył swój studyjny debiut, a miało to miejsce w kultowym posse cucie "The Symphony" ekipy Juice Crew, w skład której oprócz niego wchodzili między innymi Craig G, Kool G Rap, Big Daddy Kane, MC Shan, Biz Markie czy Marley Marl. Zresztą to na płycie tego ostatniego, zatytułowanej "In Control Volume 1", ów numer rok później się ukazał. Samplowany jest do dziś. Linia melodyczne i fragmenty z niego słyszymy w utworach Snoop Dogga, Mos Defa, The Firm czy Beastie Boys, a on sam trafił na 48. miejsce zestawienia 50 najlepszych hip-hopowych piosenek wszech czasów wg. Rolling Stone'a.

W 1990 roku Masta Ace wydał debiutancki album "Take A Look Around", z którego pochodzi legendarny kawałek "Me And The Biz" będący hołdem dla Biza Markie'ego. Potem zrobił dwie płyty ze swoim składem Masta Ace Incorpotated ("SlaughtaHouse" z 93 i "Sittin' On Chrome" z 95). W 2001 wrócił rewelacyjnym  "Disposable Arts" i podtrzymał swoją pozycję równie dobrym, jeśli nie lepszym "A Long Hot Summer" z 2004. Poza tym wypuścił jeszcze dwa albumy będące stricte solówkami, w tym jeden na bitach MF Dooma z jego instrumentalnej serii "Special Herbs".

Oprócz tego działa w ekipie eMC ze Stricklinem i Wordsworthem, ma jeden wspólny album z legendą Bostonu Edo G ("Arts & Entertainment") i dwa wydawnictwa nagrane w duecie z Marco Polo.

2. Masta Ace i Marco Polo to prawdziwy duet MC/producent

Z Kanadyjczykiem Masta Ace poznał się w przy okazji sesji na "A Long Hot Summer". Młody Marco Bruno był stażystą w studiu, w którym akurat nagrywał nowojorczyk. "Spotkałem Ace'a po raz pierwszy w studio Cutting Room w Nowym Jorku. Byłem tam stażystą, gdy przeprowadziłem się z Toronto do Nowego Jorku jakieś szesnaście lat temu. Zasadniczo pracowałem jako przynieś-podaj-pozamiataj, czyściłem toalety, parzyłem kawę... Ale za to miałem okazję spotkać tam wielu świetnych artystów, jak Mos Def i Talib Kweli, De La Soul, Kanye West, zanim stał się sławny. Ace tam był i pewnego dnia dałem mu CD z moimi beatami. Tydzień albo dwa później (...) zadzwonił do mnie i spytał, czy może wykorzystać niektóre podkłady. Tak to się zaczęło - na płycie były bity do "Do It Man" z albumu Ace'a i do "Nostalgii". Ace nie miał pieniędzy, by zapłacić mi za beaty, więc odpowiedziałem mu: 'OK, to weź bit do 'Do It Man' i zamiast płacić, nagrasz ze mną utwór'. I tak też się stało - razem nagraliśmy 'Nostalgię'. Uważam, że to była uczciwa wymiana" - powiedział Marco Polo po latach w wywiadzie dla Popkillera w 2017 roku.

"Nostalgia" to dziś już klasyk niezależnego hip-hopu, mistrzowski numer, w którym głos i przekaz Ace'a o byciu rapowym weteranem idealnie współgrają z bitem Marco Polo opartym o sampel Granta Greena, czołowego kiedyś gitarzysty i side mana na nagraniach Blue Note Records. Usłyszenie na żywo tego kawałka będzie dla fanów na pewno nie lada gratką. Zresztą tak samo, jak nagrań z dwóch wspólnych albumów duetu - "A Breukelen Story" i "Richmond Hill". Na nich panowie tylko potwierdzają, że świetnie się muzycznie rozumieją.

Warto tu jeszcze dodać, że w czasach, w których raczej dominują solowi artyści, a w niezależnym rapie tradycję kooperacji na linii MC/producent kultywują nieliczni, jak chociażby The Alchemist, Harry Fraud, DJ Muggs czy Madlib, taki duet jest naprawdę na wagę złota.

3. Masta Ace i Marco Polo będą promować nowy album

26 stycznia ukazał się wspomniany wyżej drugi krążek Masta Ace'a i Marco Polo, czyli "Richmond Hill". Każdy, kto zna twórczość Masty wie, że ten jest dobry w koncept albumy. Na pierwszej ich płycie, "A Breukelen Story", w skitach opowiedziana jest historia przybycia Marco do Stanów Zjednoczonych i tego, jak trafił na członka Juice Crew w studiu Cutting Room. To z tego wydawnictwa pochodzi rewelacyjny singiel "Breukelen 'Brooklyn'" z gościnnymi wejściami Smif-N-Wessun. W "Richmond Hill" przenosimy się jeszcze głębiej przeszłość, bo do dzieciństwa Bruno w Kanadzie. Tutaj on sam opowiada o swoich rodzicach, ale też, co ciekawe, o uzależnieniu od narkotyków i jak udało mu się z niego wyjść. Tytuł płyty odnosi się do nazwy miasta w prowincji Ontario, gdzie się wychował.

Zarówno ten krążek, jak i poprzedni, zebrał bardzo dobre recenzje słuchaczy, a Wy już niedługo będziecie mogli się przekonać, jak na żywo brzmią pochodzące z niego single "Certified" czy "Life Music".

Warszawa (14.06)
Bilety / Wydarzenie na Facebooku

Kraków (15.06)
Bilety / Wydarzenie na Facebooku

Gdańsk (16.06)
Bilety / Wydarzenie na Facebooku

KONKURS - Mamy dla Was po jednej podwójnej wejściówce na każdy z koncertów! W każdym z trzech przypadków (Warszawa, Kraków, Gdańsk) zwycięży pierwsza osoba, która udzieli poprawnych odpowiedzi oraz zaznaczy w treści dane miasto. Odpowiedzi przesyłajcie na konkurs@popkiller.pl w temacie dodając "Masta Ace & Marco Polo". W treści maila dajcie znać o bilety, na który z koncertów walczycie.

1. Podaj trzech polskich artystów, którzy nagrali wspólne numery z Masta Ace'em

2. Wymień co najmniej trzech raperów, którym Marco Polo wyprodukował cały album/EPkę

3. Na okładce jakiej klasycznej hip-hopowej książki znajduje się maskotka Biz Markie'ego z okładki singla Masta Ace'a "Me And The Biz"?

Artykuł powstał w płatnej współpracy z Big Idea Group, organizatorem koncertów w Warszawie i Gdańsku.

Marco Polo feat. Masta Ace - Nostalgia

Masta Ace & Marco Polo - Breukelen “Brooklyn” feat. Smif-N-Wessun (Official Video)

"Life Music" - Masta Ace & Marco Polo Ft. Stricklin, Speech, E Smitty (Official Music Video)

Masta Ace & Marco Polo - Jordan Theory (Official Music Video)

beka
skolasinski ty piszesz cos jeszcze poza platna promocja?
Mateusz Natali

Na 20 ostatnich artykułów Bartka dosłownie 2 były związane ze wzmocnioną płatną promocją koncertów (zarazem będąc dłuższymi merytorycznymi tekstami dla bardziej wymagających fanów) - czyli faktycznie, nic nie pisze :)

Czytelnik
Dobry koncert konkret ludzi. Trzeba o tym informować !!!
Konkurs pewnie rozstrzygnięty
1. Don guralesko ,amatowsky, peja/slums atack 2. Masta Ace .torae. o.s.t.r 3.ego trip
Czytelnik
No fajnie ,wygrałem. Koncert o 20:00 a info o wygranej o 15:44 . 200km do Warszawy . Dziękuję :)

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>