Meek Mill blokuje remiksy Knxwledge'a - ten gorzko komentuje

Meek Mill zalicza ostatnio słaby okres - jego krążek "Expensive Pain" nie zdobył uznania krytyków, sprzedaż drastycznie spadła w porównaniu do poprzednich projektów, dodatkowo raper z Filadelfii oskarżył swój label o niewypłacanie mu pieniędzy. Teraz wychodzi na jaw, że Meek po kilkukrotnym zgłaszaniu roszczeń do praw autorskich uniemożliwił producentowi Knxwledge remixowania jego starych freestyle'i. Knxwledge znany z współpracy z Kendrickiem Lamarem, Joey Bada$$em czy Andersonem Paakiem, z którym tworzył duet NxWorries, wynajdywał w internecie stare nagrania z freestyle'ującym Meekiem i dawał im nowe życie robiąc remixy serii MEEK. Mimo, że praca Kn X była wyjątkowo doceniana, wielu słuchaczy przyznawało, że całkowicie inaczej zaczęli postrzegać osobę Meek Milla, to jednak nie spodobało się to reprezentatowi Maybach Music Group i postanowił uciąć caly proceder. Knxwledge odniósł się do tego za pośrednictwem mediów społecznościowych i zdecydowanie nie krył żalu. 

Ceniony producent wynajdywał na YT stare videa z rapujacym na wolno Meekiem, dodawał do nich autorski beat i remixował tworząc z tego samodzielne utwory, które fani przydymionych bitów rodem z 90' i jeszcze nieoszlifowanego, ale charyzmatycznego i mocnego rapu mc z Filadelfii uwielbiali. Pierwszy mixtape z remixami wyszedl w 2017 roku. Wystarczy poczytać komentarze na YT, żeby zobaczyć jak doceniono pracę producenta, a miliony wyświetleń na tej platformie i pewnie podobne ilości na Spotify pokazują, że dla mającego ostatnimi czasy problemy z wizerunkiem Meek Milla seria "MEEK", której wyszło 6 części, miała wyłącznie pozytywny wydźwięk.

Dodatkowo Kn X przekonuje, że kontaktował się z właścicielami klipów i uzyskiwał od nich pozwolenia na użycie ich w remixach. Warto też dodać, że producent wychowywał się przez jakiś czas na tych samych osiedlach Filadelfii co Meek i w przeszłości oprócz wymienionych wcześniej Kendricka, Joey'a Badassa i Andersona Paaka współpracował m.in. z Action Bronsonem, Earlem Sweatshirtem, Alchemistem, Curren$ym czy Westside Gunnem. Jego lista solowych projektów i produkcji około hip-hopowych jest bardzo imponująca i według wielu słuchaczy, każdy kto dostąpi zaszczytu flipu swojej muzyki ze strony Knxwledge'a powinien mu dziękować, nie pozywać. Charakterystycznym walorem produkcji członka wytwórni Stones Throw jest jego tzw. magic touch. Pozornie prostymi zabiegami i eksploatowanymi od lat efektami potrafi on stworzyć oryginalny klimat podkładu. Nie bez przyczyny porównywany jest do J Dilla czy Madliba.  

Teraz na Instagramie Knxwledge ostrzegł, że videa na jego kanale YouTube oraz mixtape'y na platformach muzycznych z udziałem Meeka mogą niedługo zniknąć, ponieważ nie spodobało się to raperowi i jego sztabowi.

Nie wiem co jest bardziej w tej sytuacji idiotyczne. Ściąganie muzyki, która daje ci większy rozglos czy nie rozumienie pojęcia remixu. Oni naprawdę wystrzelili do mnie z roszczeniem do praw autorskich do starego freestyle'u na rogu ulicy, mimo że dostalem pozwolenie na użycie od człowieka, który to filmował. Jedyny sensowny powód jaki widzę to to, że ten 1 remix miał więcej wyświetleń niż cokolwiek ten ziomek wydał przez ostatnie 10 lat.” - napisał Knxwledge.

Kwestia praw autorskich, samplowania, mixtape'ów i remixów od początku hip-hopowych dziejów była problematyczna i kontrowersyjna. Możemy się tylko domyślać ile potencjalnych świetnych projektów nie ujrzało światła dziennego przez problemy z czyszczeniem sampli. W obecnych czasach, gdy głośno jest m.in. o NFT, które w mocnym uproszczeniu odpowiadają za przypisywanie praw autorskich do swoistych internetowych własności intelektualnych, wychodzi na to, że czas dowolnego ingerowania w czyjąś twórczość całkowicie idzie w zapomnienie. Nawet w przypadku hip-hopu, który od początku cechował się rebelią i wolnością w tworzeniu. Dla kontrastu jednak wystarczy przyjrzeć się Spotify, pełnemu w nieautoryzowane remiksy, które przemycają anonimowi twórcy z całego świata odpowiednio tagując "swoje utwory" oszukując algorytmy.

Sprawa Knxwledge'a i Meek Milla jest na pewno interesującym case'em w kontekście praw autorskich i wolności w hip-hopie. Teraz pozostaje tylko czekać na rozwój sprawy i oficjalne odniesienie się do niej poszkodowanego rapera. Poniżej możecie sprawdzić najpopularniejszy klip z serii MEEK na YouTubie "sameolmeek_" oraz kilka odniesień Knxwledge'a do całej sytuacji. 

Galeria

LO
Akil The MC z Jurassic 5 to Tupac. Kanał na yt Akil the mc tv. Chali 2na Yaki Kadafi
90'S
Ja tam do Meek Milla jak i do tego Knxwledge'a nic nie mam to jest ich sprawa właśnie powróciłem do pierwszych dwóch mixtape'ów Meek Milla z 2006 jest dobrze jakoś nigdy nie miałem złego zdania o nim.

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>