Bilon i Zamek Królewski! Singiel na 50-lecie odbudowy - klip i wywiad

Bilon kolejny raz sięga do polskiej historii. Tym razem w oficjalnym singlu przygotowanym wraz z Zamkiem Królewskim!

Utwór i klip nagrany z okazji 50 rocznicy podjęcia decyzji o odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie. W 1944 r. Zamek został kompletnie zniszczony przez Niemców. Dopiero w 1971 r. rozpoczęła się jego odbudowa, dzięki naciskowi społeczeństwa na ówczesne władze i społecznej zbiórce funduszy na ten cel. 31 sierpnia 1984 r. Zamek otworzył się dla publiczności. Teledysk nagrano we wnętrzach Zamku oraz Ogrodach w lipcu 2021 r.

Wyprodukowany przez Szweda SWD "Zamek Królewski" zapowiada też nowy projekt Bilona - "Warszawski Rapton" to, jak czytamy, "album przywracający zapomniane, archaiczne brzmienia folkloru starowarszawskiego, w połączeniu z nowym brzmieniem, mający na celu ukazanie melancholijnego klimatu, edukując przy tym młode pokolenia dawną wrażliwością muzyczną zapomnianej już epoki. Wykorzystujemy  żywe instrumenty takie jak akordeon, kontrabas, trąbka, bango, piła, puzon. To swoisty folk-hip-hop nasycony taneczną energią. Bezpretensjonalny, ambitny, rytmiczny bal z ulic Warszawy"

Celem wspólnego projektu gwiazdy warszawskiej sceny hip-hopowej oraz Zamku Królewskiego jest przypomnienie szerszemu gronu odbiorców o odbudowie rezydencji królewskiej. Ogromne zaangażowanie społeczeństwa w ten proces stało się inspiracją dla utworu Bilona. 31 sierpnia to data symboliczna – właśnie tego dnia w 1984 roku Zamek Królewski został udostępniony publiczności. Od tego czasu pozostaje niezmienne otwarty dla zwiedzających.

5 września podczas Pikniku Jubileuszowego na Zamku Królewskim w Warszawie słuchacze będą mieli wyjątkową okazję, by przedpremierowo poznać materiał z najnowszej płyty Bilon pt. „Warszawski Rapton”. Koncert wieńczący całodniowe, rodzinne świętowanie rozpocznie się w Ogrodach Królewskich o godzinie 20.00. Zapraszamy także do uczestnictwa w samym Pikniku. Wydarzenie jest bezpłatne, a  w programie znalazło się wiele atrakcji dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Piknik rozpocznie się o godz. 12.00 i potrwa do 21.00.

Przy okazji powstania utworu Bilon usiadł na chwilę z Hirkiem Wroną we wnętrzach Zamku Królewskiego, by porozmawiać o tej niecodziennej inicjatywie. Krótki wywiad i teledysk znajdziecie poniżej.

Bilon HG - Zamek Królewski Prod. Szwed Swd

Tagi: 

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>