20 lat temu ukazały się "Światła Miasta" Grammatika!

kategorie: Polska, Hip-Hop/Rap, Klasyka, News
dodano: 2020-10-30 20:00 przez: Mateusz Natali (komentarze: 2)

To wielka rocznica dla fanów klasyki polskiego rapu. Jedna z najważniejszych płyt w historii gatunku, materiał, który ukazał, że miejski rap może nieść wrażliwość i bagaż emocji - "Światła Miasta" Grammatika obchodzą 20-lecie premiery!

"Ile ja się najadłem za darmo za ten album. Kebab we Wrocławiu „za Światła miasta”, KFC w WWA na Bankowym „za Światła miasta”, nocny przy molo „za Światła miasta” itd… itp… aż się zastanawiałem, czy nie wybrać się do salonu Lexusa, może też by coś wpadło „za Światła”? ;) A najlepszy był i tak kanar: „W moim autobusie może pan bez biletu, no wiesz – za Światła”" - wspominał dziś żartobliwie Eldoka na swoim Instagramie a na FB dodał już poważniej "20 lat temu wydaliśmy nasz drugi album. Pierwszy cieszył się powodzeniem, ale to po Światłach Miasta karuzela rozkręciła się na poważnie na wiele lat. Szybko mija czas"

Z tej okazji ciekawą premierę proponują też Eskaubei & Tomek Nowak Quartet - ich projekt realizowany z okazji trwającego właśnie roku Leopolda Tyrmanda, inspirowany takimi powieściami Leopolda Tyrmanda jak: Siedem dalekich rejsów, Zły czy Filip, zostaje uwieńczony za sprawą muzycznej interpretacji książki „Dziennik 1954”. W utworze gościnnie usłyszymy Eldo, który wraz z Eskaubei zmierzy się z tematem zapisków dziennika do muzyki stworzonej przez członka zespołu, Tomasza Nowaka.

[ciąg dalszy artykułu pod filmem]

PS. Co ciekawe - wydawca albumu Arek Deliś zaznacza, że tak naprawdę data w tym przypadku ta musi być umowna, bo przez zamieszanie wydawnicze niemożliwe jest podać jedną dzienną datę ukazania się albumu. Opowiedział o tym w rozmowie z Marcinem Misztalskim.

Poniżej materiały video, które zarejestrowaliśmy w ostatnich latach z wyjątkowo zebranym przed kamerą Grammatikiem (jako jedyne medium muzyczne w Polsce):

Grammatik "EPka to początek, który związał całe nasze życie z muzyką" - videowywiad cz.1

Grammatik "U wielu młodych wciąż słychać ślady inspiracji Światłami Miasta" - videowywiad cz.2

Eldo - wywiad na 20-lecie: jubileusz, Grammatik, zmiany i nowa szkoła

Grammatik o wielkim powrocie na Hip Hop Kemp i Open'er - Tourbus #1

Grammatik o 1 Hip Hop Kempie: "Skakaliśmy na waleta z trampoliny, Czesi oszaleli" (Tourbus #12)

Grammatik - Pamiętam (Live @20-lecie Eldo, Warszawa)

Grammatik - Friko (Live @20-lecie Eldo, Warszawa)

Grammatik 2

reklama
Shaolin Masta
Dobre to jest. Jest LP i jest CD. elo!!!
Wojtas Ełk
Właśnie dzisiaj słuchałem

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>