Dobry Vibe na Trudny Czas #9 - wybiera Maciek Wojszkun

W mediach znajdziemy obecnie masę strachu, ciemnych wizji i atakujących z każdej strony negatywnych treści. Wszystko generuje niepewność, stres i pogłębia zdenerwowanie. Czy muzyka nie służy też temu, by oderwać się od takich emocji? Czy muzyczne media nie są jednymi z niewielu które mogą choć trochę od tego uciec i dać ludziom trochę wsparcia i otuchy w obecnej ciężkiej sytuacji pełnej znaków zapytania?

Dzisiejszą selekcję w 9 odcinku cyklu "Dobry Vibe na Trudny Czas" zapewnia nasz dziennikarz, znany Wam z wielu zajawkowych wywiadów z zagranicznymi artystami Maciek Wojszkun!

Aphex Twin – „Rhubarb”

Prawie 8 minut muzycznego balsamu dla mojej duszy. Z pozoru proste kilka powtarzających się akordów – w praktyce numer zawsze uśmierzający mój stres, numer tak dźwiękowo przestrzenny i głęboki, że można zanurzyć się w nim bez końca.
Tym bardziej zaskakujące, że autorem tegoż numeru jest znany z diabolicznego uśmiechu i porąbanych teledysków („Windowlicker” – tyle w temacie) Richard D. James a.k.a. Aphex Twin.

DJ Shadow „Midnight in a Perfect World”

Kawałek z rodzaju tych „na zawsze”. „Endtroducing…” DJ’a Shadowa to dzieło, o którym możnaby rozwodzić się bez końca – a „Midnight in a Perfect World” to zdecydowanie jego najjaśniejszy punkt, pokaz, że z sampli można stworzyć dzieło fenomenalne.. Nastrojowa, bardzo „wieczorna” (nocna?) kompozycja na bazie „The Human Abstract” ś.p. Davida Axelroda to mój idealny soundtrack do chwilowego stopu i zadumy nad kolejnym krokiem.

Oddisee „Ready to Rock”

Richard i DJ Shadow zapewnili chwilę błogości – czas więc na zastrzyk pozytywnej energii i naciśnięcie sprzęgła. Tu z pomocą przychodzi stary znajomy, o którym nieraz można było poczytać na Popkillerze – Oddisee. „Ready to Rock” (z albumu „People Hear What They See”) to pełnokrwisty banger, idealny jako pierwszy kawałek dnia. Genialny, pomysłowy beat, kozacka nawijka Oddisee (który popisuje się tu też przyspieszeniami), i wartościowy, dający motywację tekst. Czegóż chcieć więcej? Y’all ready to rock? Yeah, we ready to roll!

Wcześniejsze odcinki cyklu

Wszystkie 3 numery znajdziecie poniżej na playliście (układ chronologiczny od 1 odcinka) - codzienną selekcję w ramach cyklu "Dobry Vibe na Trudny Czas" będziemy prezentować Wam na dedykowanych playlistach YT i Spotify, tak by można było odpalić sobie całość za jednym zamachem i zbiorczo łapać muzyczne wibracje! Na playliście Spotify brak jedynie numerów Ortegi, Young Shoe$ i Karwela/SoulPete'a, bowiem nie ma ich w serwisie.

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>