Kamerzysta ukradł bit i pomysł na utwór?

kategorie: Polska, Hip-Hop/Rap, News
dodano: 2020-01-02 17:00 przez: Mateusz Natali (komentarze: 7)

Nowy rok, nowa afera. Amerykański producent Enks twierdzi, że Kamerzysta w swoim najnowszym singlu wykorzystał jego bit - bez zgody i bez wykupienia praw do niego. Równocześnie podziemny polski raper uważa, że youtuber dodatkowo podebrał jego pomysł na utwór.

"Znany artysta użył mój bit bez opłacenia, nie podpisał mnie, a teraz robi miliony wyświetleń. Co robić? Przyjaciel powiedział mi, że artysta "Kamerzysta" z Polski użył jeden z moich typebeatów - utwór ukazał się 3 dni temu i ma już ponad milion odsłon. Nie mogę znaleźć dowodu zapłaty, nie podpisał mnie też w creditsach. Jak do tego podejść? Może ktoś coś doradzić?" - napisał producent Enks na Reddicie, a dyskusja nie umknęła uwadze polskich internautów. NOCNY wrzucił screen na grupie Sajko, a kula śnieżna ruszyła dalej. Jak się okazuje wywołało to błyskawiczną reakcję: "Rozmawiałem z Kamerzystą - opłaci lease bitu i wpisze mnie w creditsy oraz przekaże pieniądze z utworu. W tej sytuacji problem został rozwiązany" - czytamy w dodanej przed chwilą edycji postu przez producenta.

Pretensje odnośnie skopiowania kawałka ma w tej sytuacji jednak jeszcze podziemny raper Biernol, który wysłał nam na skrzynkę swój utwór "Emocje", pisząc: "Kamerzysta nagrał na tym samym bicie co ja, kradnąc tematykę utworu, stylówę i nawet mix jest bardzo podobny - bardzo dziwna sytuacja, którą trzeba nagłosnić, bo to nie pierwszy przypadek. Ten sam instrumental, który użyłem jako free non profit, ale ukradł tematykę, stylówę, ma nawet podobny mix i wokale przed dropem - splagiatował krótko mówiąc".

Oba numery prezentujemy poniżej - uważacie, że to zbieg okoliczności i przypadkowe podobieństwo czy też coś jest na rzeczy?

[Edit: Kamerzysta opublikował sprostowanie, w którym tłumaczy, że bit kupił i zapłacił za niego wcześniej, w dniu premiery utworu - video również obejrzycie poniżej]

Kamerzysta odpiera zarzuty na temat kradzionego bitu do utworu "Doskonała"

The Weeknd x Nav Type Beat ~ Starboy

Kamerzysta - Doskonała (Official audio)

Tagi: 

prokox69
imo ten bit brzmi tak samo
DestroStrike
Nie znam nikogo z w/w "raperków", według mnie oryginalność nigdy już nie będzie w modzie, teraz tylko "jadę ze swoją niunią", "moja mama, moja babcia" itp. A gimby jak to gimby - kupią wszystko ;)
Donn
Ten kamerzysta to kpina jakas jest wogolee..
polski rap gówno
po chuj piszecie o tym gównie na portalu o rapie? jakby zenek martyniuk nawinął podobnie refren jak jung multi to też byście artykuł o tym robili?
Polski rap to sztos
Moim zdaniem kamerzysta nie powinien być zaliczany jako raper jest on postacią która uważa że jak odpali auto tune to jest raperem a ma wyświetlenie wyłącznie dlatego że kanał Lord kruszwil go reklamuje
Nikt
Jezu czemu piszecie takie głupoty na kamerzyste?! To najlepszy raper i youtuber!!
Student
Rozwalają mnie te komentarze. To jest postać wykreowana on (kamerzysta) to Łukasz. A to co widzicie na kanale Lord Kruszwil i innych to jest wszystko gra, scenariusz. Wiem że młodsze osoby się nabiorą, ale co nie zmienia faktu że piosenka nie jest idealna, jest słuchalna.

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>