Wschód Kultury - Inne Brzmienia Art'n'Music Festival 2018 - zagrają m.in. George Clinton i Saul Williams!

Sezon festiwalowy uważam za oficjalnie otwarty! Za jego początek nie uważam jednak zbliżającego się wielkimi krokami słynnego Open'era - zamiast tego polecam Wam zwrócić uwagę na wschód Polski i Lublin, gdzie w dniach od 28 czerwca do 1 lipca odbędzie się festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia. W bogatym programi imprezy znalazły się dwa koncerty, które żaden/żadna fan/fanka "czarnych brzmień" nie może przegapić - w Lublinie zagości jeden z najbardziej oryginalnych artystów nurtu alternative hip-hop Saul Williams oraz legendarny ojciec i kosmiczny cesarz funku - George Clinton wraz z Parliament Funkadelic!

Czym jest Wschód Kultury? To projekt kulturalny integrujący środowiska artystyczne miast Polski Wschodniej (Białegostoku, Lublina i Rzeszowa) i artystów krajów Partnerstwa Wschodniego (Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy), realizowany przez Narodowe Centrum Kultury oraz trzy wspomniane miasta. Ideą projektu jest wspólne odkrywanie tego, co niepowtarzalne w każdej z kultur, a także wymiana doświadczeń artystycznych. Z biegiem czasu festiwal stał się pomostem włączającym naszych wschodnich partnerów w obieg kultury europejskiej. W 2018 roku Wschód Kultury będzie realizowany po raz szósty. Przedsięwzięcie powstało dzięki zaangażowaniu środowisk twórczych, samorządów wschodniej Polski oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

George i Saul to nie jedyni nietuzinkowi artyści, którzy zagrają na festiwalu - Inne Brzmienia z pewnością zasługują na swą nazwę, prezentując niezwykły koktajl gatunkowy i kulturowy. Na scnie festiwalowej zagrają również - jeden z najważniejszych polskich rockmanów Lech Janerka, prekursorzy digital hardcore'u Atari Teenage Riot, swój showcase przedstawi kultowa wytwórnia Glitterbeat Records, specjalizująca się w łączeniu nowoczesnych brzmień z muzyką arabską i afrykańską, goście zza wschodniej granicy - Sinoptik, OY Sound System, Alinda, Super Besse i Igor Krugotolov Toy Orchestra... I wiele innych!

Dodatkowo, podczas tegorocznej edycji festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia, która odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, świętowanego w Lublinie pod hasłem „Lublin 1918-2018. Inspiruje nas wolność”, zaprezentowany zostanie specjalny program muzyczny złożony z protest songów, czyli pieśni buntu charakterystycznych dla różnych epok i przełomów w dziejach świata. W ramach koncertu „Songs of protest” wraz z zaproszonymi do projektu artystami postaramy się spiąć klamrą to szerokie zagadnienie oraz odpowiedzieć na pytanie nurtujące od kilku lat współczesny świat muzyczny – co się stało z dzisiejszymi protest songami i czy artyści naszych czasów jeszcze się buntują? Jeśli tak, to przeciw czemu, jakim językiem oraz jak taki przekaz dociera do słuchacza? Z tematem zmierzy się powołana specjalnie na Inne Brzmienia Follow The Rabbit Orchestra, czyli autorska orkiestra pod wodzą Oli Rzepki (Drekoty), złożona z muzyków takich składów jak 100nka i Graal oraz z udziałem Gaby Kulki, Natalii Pikuły i Marsiji Loco.

Inne Brzmienia to nie tylko muzyka - to także spotkania z pisarzami, artystami i intelektualistami z krajów Partnerstwa Wschodniego, oraz pokazy ambitnych filmów. Na festiwalu zostaną zaprezentowane nowości wydawnicze (m.in. "Sonia" uznanej ukraińskiej poetki i pisarki Kateryny Babkiny), odbędą się dyskusje o literaturze, tlumaczeniach i o samej Ukrainie. Kolejnym punktem programu są wystawy artystyczne, m.in. kolekcja plakatów "Yellow & Blue - obraz współczesnej Ukrainy" oraz "Uliczne życie", czyli XIX-wieczna Gruzja w obiektywie pioniera fotografii etnograficznej i obyczajowej w imperium carskim Dmitrija Jermakowa. 

Nie zapomniano również o najmłodszych - będą oni mogli uczestniczyć w przygotowanych specjalnie dla nich Małych Innych Brzmieniach, na które złoży się cykl warsztatów, pozwalający na nieskrępowane zabawy dźwiękiem.

Podczas festiwalu odbędzie się też dedykowany branży muzycznej specjalny cykl szkoleniowy „Music IN”, który będzie swoistym inkubatorem dla artystów, managerów, promotorów oraz producentów wydarzeń muzycznych i animatorów życia muzycznego. Specjalnie dla nich przygotowany został szereg inspirujących warsztatów, dostarczających narzędzi do świadomego budowania kariery w branży muzycznej.

Program wszystkich wydarzeń znajdziecie na stronie www.innebrzmienia.eu.

To jak, widzimy się w Lublinie? Zapomniałem wspomnieć, że na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!

Organizatorzy Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Miasto Lublin oraz Warsztaty Kultury w Lublinie

Patroni medialni: Trójka – Polskie Radio, TVP Kultura, Polityka, Co Jest Grane 24, Aktivist, Polskie Radio Lublin, Kultura Dostępna, Legalna Kultura, Purpose, Brand New Anthem, nowamuzyka.pl, Going oraz ONET 

Sponsorzy wydarzenia: Perła – Browary Lubelskie S.A., Centrum Handlowe Tarasy Zamkowe

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>