Downsyde - profil (Czarodzieje z Oz #20)

dodano: 2017-03-18 17:00 przez: Piotr Sosienko (komentarze: 0)

Jest wiele ekip, które zmieniły grę na dobre - i które uzyskały status kultowych. W Australii obok Hilltop Hoods bez wątpienia taką grupą jest kolektyw Downsyde z Perth. Trzon ekipy stanowią MC's Optamus, Dyna-mikes i Dazastah. 

Panowie Optamus i Dyna-mikes poznali się jeszcze w szkole średniej - w 1996 roku wzięli udział w konkursie szkolnych talentów (!). Postanowili stworzyć grupę, nagrywać "harmonię wierszy o czasach dzisiejszych" w wersji australijskiej, łącznie z australijskim akcentem. Nagrane przez nich demo "Behind the Bucket" szybko rozeszło się w zawrotnym wtedy nakładzie 200 kopii. Nagle o duecie zaczęło być głośno - jak wspomina Optamus, "znienacka zaczęliśmy dostawać propozycje występów przed Eskimo Joe i Beaverloop, już jako grupa. Puszczaliśmy nasze beaty z walkmana podłączonego do nagłośnienia"...

Problemy z brakiem sprzętu szybko zostały rozwiązane. Wkrótce do grupy dołączył nowy MC i producent Dazastah, władający turntable'ami DJ Armee, a także duo z żywymi" instrumentami - Salvatore Pizzata ze wspomianego Beaverloop na perkusji i Matt "Cheeky" Cheetham na klawiszach. Konsekwentnie budując swoją pozycję na scenie, skład Downsyde przemierzył Australię wzdłuż i wszerz, grając mnóstwo koncertów. W końcu nadszedł czas na nagranie debiutanckiego materiału - w 2000 r. nakładem wytwórni Syllabolix (także nazwa kolektywu zrzeszającego raperów z Perth - należą do niego m.in. panowie z Downsyde i Drapht) ukazał się album "Epinonimous".

Ich debiut na legalnej scenie został przyjęty bardzo dobrze, ale to dopiero druga płyta w dorobku chłopaków - "Land of the Giants" - przyniosła im największą rozpoznawalność. Do tego stopnia, że zdobyła ona nagrodę "Najpopularniejszy Lokalny Album" na gali WAMI (West Australian Music Industry Awards). Na drugim albumie znalazł się również track "Gifted Life", który również zgarnął w 2003 roku liczne nagrody. Można go przesłuchać niżej. W tym samym roku na gali Dance Music Awards Downsyde zostali uznani za "Najlepszych Debiutantów".

Kolejne lata przyniosły kolejne sukcesy - występy na największych australijskich festiwalach, jak Big Day Out, Southbound Festival czy Splendour in the Grass, supportowanie takich nazwisk jak Grandmaster Flash, The Roots, Black Eyed Peas, Jurassic 5, Cypress Hill czy rodzimych składów Hilltop Hoods i Resin Dogs. Albumy "When the Dust Settles" (promowany przez popularny singiel "Lesfortunate") i "All City"(z gościnną zwrotką samego ś.p. Guru!) zdobyły uznanie fanów i krytyków. Niestety, nie obyło się także bez roszad personalnych - z grupy odeszli Salvatore i Cheeky, a wkrótce także i DJ Armee.

Po wypuszczeniu ostatniego albumu chłopaki zajęli się swoimi solowymi projektami. Optamus w 2010 roku wypuścił solowy album "Forever and a Day", założył także grupę... cóż, Optamus, w składzie z Chrisem Fosterem na klawiszach i multiinstrumentalistą Jeremym Jongsmą. Oprócz tego prowadzi własną wytwórnię Opt Shop Records, jak i hip-hopowe warsztaty dla aborygeńskich dzieci w Narrogin. Poza tym (Australijczycy to bardzo pracowity naród...) produkuje - tworzył beaty m.in. dla Draphta i jednego z weteranów sceny, Biasa B. Dazastah również jest jednym z najbardziej szanowanych beatmakerów w Australii - współtworzył m.in. przełomowy album Hilltop Hods, "The Calling", jego produkcje pojawiły się na kultowych składankach "Culture of Kings"... Dodatkowo, Dazastah wyprodukował jeden z klasyków australijskiego podziemia - "Done DL", debiutancki album ś.p. Huntera (o którym jeszcze poczytacie w Czarodziejach z Oz).

Po kilku latach, dokładnie w zeszłym roku pojawiły się pierwsze potwierdzone informacje o wznowieniu działalności grupy, niestety już w niepełnym składzie. Obecnie grupę tworzy trio Optamus - Dyna-mikes - Dazastah. Nowy album, "Classic ILL", ma pojawić się już niedługo...

Downsyde to taka australijska Molesta, gdzie raperzy nagrywają kawałki o życiu na ulicy, członkowie z grupy odchodzą, później wracają, grupa nie nagrywa przez kilka lat, a następnie powraca z nowym materiałem. Jednak warto się z nimi zainteresować, nagrywają kawał porządnego hip hopu. Beaty są bardzo wyraziste z mocnym bassem, co sprawia, że chce się niekiedy zapętlić ich tracki po kilka razy, nawet, jeżeli akcent przeszkadza i nie wszystko można zrozumieć...

Dyskografia Downsyde: 

  • Behind the Bucket (demo) (1997)
  • Epinonimous (2000)
  • Land of the Giants (2003)
  • When the Dust Settles (2004)
  • Lesfortunate EP (2004)
  • All City (2008)
 

 

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>