2Pac feat. Dramacydal "My Dyin' Day aka Late Nite '95" (Ot Tak #177)

Dzisiaj przypada dwudziesta rocznica premiery "Me Against The World" - dla wielu najlepszej płyty w artystycznym dorobku Tupaca Shakura i jednego z najbardziej uznanych albumów w historii. Wydany 14 marca 1995 roku przez Interscope Records krążek umocnił tylko pozycję Tupaca w ścisłej czołówce hip-hopu lat 90-tych, czyniąc go przy okazji pierwszym muzykiem debiutującym na szczycie listy Billboard 200 podczas odsiadki, co powtórzył dopiero lata później Lil' Wayne. Oprócz ponad dwóch milionów egzemplarzy sprzedanych tylko na terenie Stanów Zjednoczonych, "Me Against The World" zgarnęło również nagrodę Soul Train Music Awards za "rap album roku" i do dnia dzisiejszego nadal zbiera pochlebne recenzje od kolejnych pokoleń hip-hopowych słuchaczy.

Z okazji okrągłej rocznicy postanowiłem zaprezentować wam jeden z mniej znanych numerów 'Paca, nagranych w okresie prac na płytą, który ciągle spędza sen z powiek hardkorowych fanów, pragnących położyć swoje ręce na dobrej jakościowo wersji. Mowa o utworze "My Dyin' Day", często krążącym również w sieci pod nazwą "Late Nite '95". Kawałek ten powstał jesienią 1994 roku podczas jednej z wielu sesji nagraniowych nad płytą i znalazł się w gronie kilkunastu leftoverów, które finalnie trafiły na wiele lat do szuflady.

Producentem utworu jest Moe-Z MD, który w tamtym okresie współpracował z Shakurem zarówno przy albumie "Thug Life" jak i "Me Against The World", dostarczając na płytę kawałki "Young Niggaz" oraz "Outlaw". Gościnnie w numerze pojawili się też przyszli członkowie Outlawz, chociaż w czasie nagrania tego numeru używano jeszcze pierwszej nazw - Young Thugz lub Thoro Headz, które następnie przemianowano na Dramacydal. Oprócz Shakura udzielili się więc E.D.I, Kastro, Kadafi i Napoleon - wtedy ochrzczeni jeszcze starymi aliasami: Big Malcolm, K-Dogg, Young Hollywood i Mutah.

Na nagraniu pojawia się nawet ciocia Tupaca - Glo, którą słychać we wstępnie, zaś sam numer jest jedną z kolekcjonerskich perełek wśród największych łowców niepublikowanego materiału Shakura. Chodzą pogłoski, że master tego numeru spłonął w pożarze studia i kawałek w pełnej jakości jest nie do dostania, chociaż na przykładzie innych numerów może nie byc to do końca prawdą... w każdym razie nawet producent utworu - Moe-Z MD, pytany co się stało z taśmą-matką "My Dyin' Day" nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie, więc póki co nie pozostaje nam nic innego jak słuchanie najlepszej jakościowo wersji tego numeru, która jest dostępna na moim kanale YouTube. Polecam ją sprawdzić szczególnie dzisiaj - w ten szczególny dzień, kiedy "Me Against The World" obchodzi swoje 20 urodziny... R.I.P. 2Pac.

Kameleon
Nie słyszałem tego numeru. "Me Against The World" klasyk straszny. Te podśpiewane lalala jak w Troublesome 96 :)
Zzajawkowicz
Te podśpiewywanie w tle jest piękne, kozak kawałek.

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>