A$AP Yams: "Mistrz Yoda z zakonu A$AP Mob" - profil

kategorie: USA, Hip-Hop/Rap, Profile, R.I.P.
dodano: 2015-01-18 19:11 przez: Mateusz Kołodzi... (komentarze: 21)

Kiedy większość osób słyszy nazwę A$AP ich myśli kierują się na raperów, głównie A$AP Rocky'ego lub A$AP Ferga. Mało kto jako pierwszego wymieni głównego wizjonera i współwłaściciela całego ruchu Always Strive And Prosper, zmarłego dziś A$AP Yamsa. Nagła śmierć 26-letniego Stevena Rodrigueza hukiem obiegła świat muzyki, swoje wsparcie dla rodziny i przyjaciół wyrazili m. in. Drake, M.I.A., Cormega, Mac Miller czy Young Guru i Clams Casino co pokazuje tylko małą część różnorodnych postaci, na które wizja A$AP ukształtowana właśnie przez Yamsa miała wpływ.

Już 11-letni Rodriguez miał obsesję na punkcie hip-hopu, cały swój wolny czas przeznaczał na słuchanie radia, przeszukiwanie Sieci i dyskusje na internetowych forach na temat najnowszych mixtape'ów czy albumów. Jako 16-latek zaczął staż w Diplomats Records, domu Cam’Rona i Juelz Santany. A&R tej wytwórni, Duke Da God zapytany o Yamsa odpowiedział: „od zawsze miał w głowie swój plan”. Jakby na potwierdzenie tych słów w wieku 17 lat Steven wytatuował sobie praktycznie wszystkim fanom rapu znany już skrót A$AP na ramieniu.

W 2008 roku poprzez wspólnych znajomych poznał się z Rockym, który od razu opisał go jako „chodzącą encyklopedię” i „reżysera”, który miał poprowadzić karierę młodego rapera na właściwe tory oraz pomóc mu wykreować własny styl. Udało się to na tyle, że jakiś czas później zaczęto mówić, że jeśli porównywać A$AP Mob do Zakonu Jedi to Rocky jest Luke'iem Skywalkerem, a Yams - Mistrzem Yodą. Dzięki swojemu wyrobionemu gustowi poprzez wiele lat sprawdzania nieznanych nikomu artystów i swojej olbrzymiej wiedzy mógł bez problemu nakierować młodego Rakima na najbardziej pasującą do niego ścieżkę. Efektem kilkuletniej pracy były pierwsze tracki na "Live.Love.A$AP". Yams wybrał niespotykaną formę promocji, od 2010 roku prowadził Tumblr na który wrzucał zdjęcia lub muzykę, budującą jego pozycję jako osoby z unikalnym gustem muzycznym. W 2011 roku pojawił się tam teledysk do "Purple Swag" A$AP Rocky'ego, którego odbiór okazał się tak wielkim sukcesem, że po kilku miesiącach Steven Rodriguez dostał to, o co walczył od samego początku – kontrakt w wielkiej wytwórni i powstanie A$AP Worldwide.

Po sukcesie debiutanckiego mixtape'u "Live.Love.A$AP" (nasza recenzja) Yams zabrał się za pilnowanie, aby debiut Rocky'ego nie odszedł od swoich pierwotnych inspiracji w stronę większego mainstreamu (co patrząc na najnowszy singiel "Multiply" z gościnnym udziałem Juicy J udało się Rodriguezowi w stu procentach) oraz promowanie i "szlifowanie" kolejnego rapera z grupy – A$AP Ferga. Działał również jako łącznik między raperami - to on wykonywał wszystkie telefony czy to do innych artystów, czy na przykład do wdowy po zmarłej legendzie południowego rapu Pimp C, który stanowił ogromną inspirację dla stylu reszty MC's z ekipy A$AP Mob.

Brak Yamsa „w odpowiednim miejscu, w odpowiednim czasie” przekreśliłby szansę nie tylko reprezentujących Always Strive And Prosper artystów, ale także odbudowującej się sceny w Nowym Jorku. Przedwczesna śmierć współzałożyciela całego ruchu, osoby która była inspiracją dla każdego jej członka jest wielkim ciosem nie tylko dla A$AP, ale całego hip-hopu.

Kolins
(y)
yams
wiadomo wgl jak umarł, choroba? cokolwiek?
jvnkx
zaćpał się na śmierć.
assap
Wiadomo, że jego wczorajszy tweet brzmiał "BODEINE BRAZY" więc można podejrzewać, że za bardzo poleciał z kodeiną, ale nic oficjalnego.
WAS
Dobrze wiedzieć. Rozumiem jego miejsce w szeregu. Ze swoją wiedzą wskazywał Rocky'emu co do poprawy, co jest sztampą, w co może iść. Z takim "nauczycielem" miał zwyczajnie łatwiej.
TypekTypeczek
I ain't saying shit, widziałem jedynie wypowiedzi w internecie (czyli bardzo możliwe, że zero w tym prawdy) ale ogólnie krążą słuchy o przedawkowaniu.
erytrocytyszmato
"Działał również jako łącznik między raperami - to on wykonywał wszystkie telefony czy to do innych raperów, czy na przykład do wdowy po zmarłym raperze Pimp C który służył jako inspiracja do stylu reszty raperów z A$AP Mob." Co ja właśnie przeczytałem. Wdowa po Pimp C użyczała ciała Pimpa, by służyło jako inspiracja? Odprawiali nad nim msze, czy jak?
biacz
o kurwa, ale zjeb : D
wojtazzzzz
Podobno przećpał
Lucky
zabil go chujowy rap z polski...
PL
R. I. P.
vincentvega
"młodego Rakima" to jakiś mało śmieszny dowcip
Mateusz Kołodziejczyk
Twoja ignorancja to mało śmieszy dowcip. A$AP Rocky ma na imię Rakim.
Rahim
chodzi o mnie, stulejarze
Toz
Teraz zostaje zadać 2 pytania: Co dalej będzie z ASAP Mob? Jak potoczą się kariery poszczególnych raperów?
d u c h
Ktoś wtajemniczony przejmie stery.
opio
Koda weszla ^^ nawet mi nie zal. Pytanie ktory z nich jako nastepny poleci za wysoko?
elmade
Kurt Cobain
nic
Mi też Cb kurwo nie żal...
vincentvega
mój błąd . Chyba że tak, już myślałem że to porównanie do Rakima, a to już by był dowcip
Elej
Tede go zajebał

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>