PRO8L3M "C30-C39" - recenzja

recenzja
dodano: 2013-11-20 22:00 przez: Mateusz Natali (komentarze: 19)

Polskie podziemie potrafi czasem udanie zaskoczyć i udowodnić, że rap nie musi być dwubiegunowy. Wyobraźcie sobie materiał, który zarazem nasycony jest esencjonalnym undergroundowym klimatem, jak brzmi świeżo i intrygująco. Który w jednym momencie brzmi jak wyjęty z końcówki lat 90-tych, płyt Volta czy "Nastukafszy", by za chwilę zaskoczyć wysmakowaną nowoczesną elektroniką. Który w jednej chwili niesie z letnim imprezowym luzem, a w innej oferuje ciężki, mocny klimat.

Jeśli ciężko wam to sobie wyobrazić to macie problem... znaczy się Pro8l3m. Bo Oskar z DJ-em Steezem przygotowali jedną z najlepszych rzeczy w tym roku na niezależnej scenie.

Zaskakuje przede wszystkim DJ Steez. Do tej pory znany jako DJ czy organizator (Rap History Warsaw), teraz ukazuje twarz utalentowanego producenta. Dobrze zna korzeń i stary, klasyczny klimat, basy idą ciężko, sporo tu mroku i kurzu a perkusja uderza z odpowiednią siłą. Znajdziemy podniosłe, udanie skrojone sample, jak i dłuższe, oldschoolowo pocięte pętle. Z drugiej strony znajdziemy masę świeżych inspiracji, i to podanych w dość niebanalny sposób. Gdy na otwarcie wjeżdżają smyczki z "Dwa Trzynaście" to przypomina nam się stara warszawska ulica spod znaku wczesnego WSP, ale aranżowa rozbudowa przywołuje już do głowy bardziej Kanye Westa. "Tori Black" to syntetyczny banger z masą elektronicznych smaczków i southowo idącą perkusją, zarazem intrygująco mroczny i bujający, podobnie jak "Kickdown"... a zaraz po tym wjeżdża nam oparte na leniwej pętli "Tiramisu" kontynuujące serię melanżowych opowieści w konwencji "Drin za drinem" i mocno przywołujące tamten okres klimatem. Piwniczny, dudniący nastrój przeplatany jest z inspiracjami elektroniką, bynajmniej nie tą spod znaku Davida Guetty a w tle przewijają się też motywy dubstepowe.

Jednak Steez to nie jedyne mocne ogniwo duetu. Oskar, znany wcześniej z Dobrego Towaru, również pokazuje się jako spore odkrycie. Twardy, mocny, prosty i niepokomplikowany styl, który zarazem potrafi nietypowo gryźć bit i uciekać w niekonwencjonalne offbeaty. Raz leci standardowo i klasycznie, by w "Tori Black" łamać tempo przyspieszeniami i rozkładem akcentów. Obok prostych rymów sporo technicznych kombinacji, rzucanych jakby mimochodem i od niechcenia, a mimo że pierwotnie nawijka wydaje się toporna i zbyt nieoszlifowana... to po jakimś czasie łapiemy się, że jest w tym metoda a Oskar brzmi zarazem prosto, jak nietypowo. Do tego rapowe "nieokrzesanie" dodatkowo podkręca brudny, undergroundowy klimat całego projektu a my mamy wrażenie jakbyśmy słuchali przeróżnych historii prosto od ziomka z osiedla. Z jednej strony zaangażowane antysystemowe "Opowieść o Tobie", z drugiej cięższe klimaty w "Dwa Trzynaście", z trzeciej leniwe, imprezowe "Letnie Przesilenie" czy ironiczne "200% Prawdy". To twardy miejski rap, w którym miejsce jest i na mocniejszą tematyką i na melanżowe rozluźnienie, a zarazem słychać muzyczne ogarnięcie i otwarte głowy.

Debiutanckie EP Pro8l3mu to materiał dla tych, którzy z nowojorskiego rapu cenią i Wu-Tang Clan i A$AP Rocky'ego a w ewolucji muzyki widzą naturalny ciąg i kontynuację, zamiast sprzeczności i przeciwieństw. Sporo oldschoolowego klimatu i słyszalny uliczny korzeń, a obok tego sporo świeżosci, kombinacji i przemycania z wyczuciem nowoczesnych trendów. Uznaliśmy jakiś czas temu, że z uwagi na krótszy format EP-kom staramy się nie wystawiać ocen, powiem więc tylko, że po "C30-C39" naprawdę warto sięgnąć. To jeden z najbardziej intrygujących i wyrazistych materiałów z polskiego podziemia, które w tym roku trafiły na mój sprzęt - a wg autorów dopiero zapowiedź pełnoprawnego LP.

PRO8L3M - Tori Black

PRO8L3M - Tiramisu

PRO8L3M - Letnie Przesilenie

PRO8L3M - Kickdown

PRO8L3M - Dwa Trzynaście

Tagi: 

Prawdziwy
Słyszałem to wcześniej i ok jest
piramjida
Ematei, kojarzysz może sampel z Letniego przesilenia? gdzie jeszcze mogłem to słyszeć?
LetniePrzesilenie
Sampel z "Letnie przesilenie" to Tupac - Picture Me Rollin
HWDP NAUCZYLA MNIE ULICA
kool & the ganf winter sadness
Jankol
Props dla steeza za bity, niestety oskar troche nie trzyma poziomu.
L666
no sampel z letniego ewidentnie podjebany skądś
LetniePrzesilenie
Sampel z "Letnie przesilenie" to Tupac - Picture Me Rollin
salam
letnie przesilenie sampel z 2paca, zaraz sobie przypomne tytuł
elo elo
Kool and the Gang - Winter Sadness
sampel z 2paca...
jak widzę, że ktoś pisze "sampel z 2paca" to wiem, że ten ktoś nie może być poważny
Nonkonformista-Rewolucjonista
Komentarz został usunięty przez moderatora.
jak zwykle
oczywiście gówno na torcie, naprawde niezłe instrumentale absolutnie zbeszczeszczone asłuchalnym głosem jakiegoś kartofla, ja pierdole no poporstu kurwa nie każdym może rapować, nie wystarczy chcieć....trzeba to czuć
adammo
świetnie ujęte...jak można takie dobre bity marnować.
Zgr
Aleś mnie zaimponował w tym momencie :) Każdy nie skumał o co chodzi 5 lat temu - Oskar nie umiał rapować, teraz się jarają jak pojebani :) Piona x2
beka
Beka z was lamusy. Spuszczanie sie nad vnmem a jak ktos z podziemia offbeatowo jedzie najlepiej w kraju to jakies pierdolenie zamiast szacunku. Wracajcie do swoich rurkowcow, pro8bl3m to zamkniety teren dla was.
ej
piona
obcieli mi pół ryja
no jak on nie moze rapowac no fałenem nie może spiewac
Foxie
szukam C30-C39 CD , ma ktoś sprzedac? macie jakies info gdzie szukac? wszelakie informacje proszę o wyłasnie na maila micz434@gmail.com dzięki mordeczki! pozdro dla Oskara, super płyta!
.............
19:32 i 7 sekund

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>