Schooly D "P.S.K. What Does It Mean?" (Ot Tak #106)

dodano: 2013-01-07 13:00 przez: Wojciech Graczyk (komentarze: 3)

Prawdopodobnie każdy z Was, czytelników Popkillera, zna płytę "Life After Death" Notoriousa B.I.G. Na tym albumie, między wybitnym "What's Beef", a singlem "Mo Money, Mo Problems", znajdował się krótki, trwający 48 sekund, kawałek o nazwie "B.I.G. Interlude". Jeszcze miesiąc temu nie zdawałem sobie sprawy z pewnej ważnej kwestii związanej z tym utworem. Biggie wykorzystał bit, na którym rapował Schooly, a także wykorzystał pomysł na numer, zmieniając tekst refrenu rapera z Filadelfii, ale nie zmieniając zbytnio jego sensu.

Schooly D jak już wspomniałem pochodzi z Filadelfii, a poniższy kawałek jest uważany za pierwszy hardcore'owy joint w historii rapu. Opowiada on o seksie, narkotykach i przemocy. Sam skrót PSK oznaczał Park Side Killaz, który był nazwą gangu do którego należał raper. Utwór miał też wagę historyczną. Był jednym z pierwszych, w których padło słowo "nigga". Przed nim były tylko "New York, New York" Grandmaster Flasha i jego Furious Five, a także "The Coldest Rap" Ice-T.

Wśród fanów tego utworu byli, wspomniany wyżej, Ice-T, który zainspirowany tym kawałkiem napisał "6 in the morning", i ... Moby. Utwór był też wielokrotnie wykorzystywany jako sampel m.in. przez Siouxsie and the Banshees, Case, a także przez DJ Khaleda. Poznajcie więc ciemną stronę oldschoolu...

 

 
 
 
 
anonimus condomus
Pierwszy gangsta raper moi milusinscy.
Sane
Guci time mój faworyt z tego "krążka"
born under a bad sign
psk, gucci time, saturday night - klasyka!!

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>