B.O.K. (BiszOerKay/DJ Paulo) "Raport Z Walki O Wartość" - recenzja

recenzja
kategorie: Hip-Hop/Rap, Recenzje
dodano: 2010-08-14 17:00 przez: Daniel Wardziński (komentarze: 18)
Czym jest B.O.K.? Teoretycznie to bydgoskie trio BiszOerKay po poszerzeniu struktur o DJ?a Paulo. W praktyce to autorzy muzyki, którzy stanowią żywy dowód na to, że polski rap nie stoi w miejscu, a poprzeczka nie zamarła w pozycji, którą przeskakuje tyle osób, że stało się to nudne. Na podziemnej scenie jest naprawdę sporo ekip, które mają potencjał (w niektórych przypadkach to już wyczerpujący się potencjał), żeby pchnąć tą grę wyżej. B.O.K. ma ambicję, żeby udowodnić Tobie słuchaczu, że hip-hop potrafi nie tylko bawić i eksploatować na nowe sposoby wyświechtane patenty, ale również rozwijać sprawność Twoich półkul.

Bydgoszczanie przed premierą nadchodzącego "W Stronę Zmiany", które rozpierdoli w drzazgi (nie mam już wątpliwości) postanowili zaserwować nam rozgrzeweczkę, którą zatytułowali "Raport Z Walki O Wartość". Ta płyta was porwie, o ile macie głowę na karku, ambicję by to docenić i trochę więcej czasu niż na przeciętną polską produkcję. Chcę wierzyć, że polscy odbiorcy są na to gotowi.

Jednocześnie obawiam się, że muzyka chłopaków wyprzedza swoje czasy o kilkadziesiąt miesięcy. Nie, nie wydaje mi się, żebym przesadzał. Kay to wokalista kontrowersyjny, dla mnie niekoniecznie strawny, ale na tej płycie jest go mało, a jak jest to śpiewa znacznie ciekawiej niż wcześniej. Oer to producent ze znakomitym zapleczem i krystalizującym się stylem. Nie jest jeszcze tak jasny, że słysząc jego bit od razu wiecie, że to on, ale taki, że słuchając tego albumu zaczyna się dostrzegać umiejętności, patenty i pomysły, które odróżniają go od reszty. A Bisz... O Biszu to ja mogę licencjat pisać (na szczęście już nie muszę). Bisz jest świetny. Możecie mi wierzyć lub nie, ale w tej chwili to moje top 3 w polskim rapie.

Co stanowi o sile tej płyty? Inteligencja i człon położony na wszystkie przyjęte bariery. Tych panów nie interesuje co wystarczy zrobić, żeby zebrać respekt. Patrzą wyżej i dalej. Oni chcą zrobić wszystko co się da, posunąć się tak daleko jak tylko są w stanie. A mogą sięgać lata świetlne dalej niż przeciętny polski skład. Siłą Bisza jest to, że najprostsze rzeczy, potrafi powiedzieć tak, że zatyka dech w piersiach. Dalsze porównywanie go do Pezeta, byłoby przesadnie dużym propsem. Dla Pezeta.Ma wszystko ? ciekawy głos, perfekcyjne flow, rewelacyjne teksty, wiarygodność, wielokrotne złożenia, które brzmią naturalnie, rewolucyjną intonację... Nie wiem, kiedy zatarł granicę między poetyckimi lotami, a twardym stąpaniem po ziemii. Wiem, że jego zwrotki są fascynujące i niemożliwe do zakatowania. Potrafi pokazać swoją siłę, wyśmiać scenę i rzeczywistość, spunktować kogo zechce, opowiedzieć historię. Bisz rządzi. Pytanie tylko czy nie zabraknie słuchaczy, którzy są na tyle mądrzy, żeby uznać jego wielkość. To nie jest liryka idąca na łatwiznę. O nie...

Wady? Skity są strasznie irytujące. Lektorzy powinni znać teksty trochę wcześniej i skupić się na innych rzeczach niż tylko nadawanie brzmieniu słów patetycznie badziewnego posmaku. Czasem za dużo w tym napchanych na siłę podbitek i patosu, który nie zawsze jest potrzebny. Co to jednak znaczy przy takim potencjale? Miejcie świadomość, że to prawdopodobnie są odrzuty z albumu, który nadchodzi i który rozniesie... To raczej pewne. Tylko uwzględniając potencjał tych panów mogę postawić temu albumowi piątkę. Tak na zachętę. Wiem, że są w stanie zrobić coś czemu szóstkę postawię bez mrugnięcia okiem i mam nadzieję, że będzie to już "W Stronę Zmiany". Porównując to z resztą sceny... Chyba jesteśmy świadkami historii. "Jesteśmy ludźmi, przede wszystkim uczmy się nie zgadzać" na scenę na której takie rzeczy przechodzą bez echa.

 

Krasow
Ee, zgadzam się w 100% z recenzją.
fan rapu
"Możecie mi wierzyć lub nie, ale w tej chwili to moje top 3 w polskim rapie." a pierwsza dwójka to...? ;)
wencław
Jaram się tą płytką i Biszem ale "Ma wszystko ? ciekawy głos, perfekcyjne flow" to jest prawda? albo mam chuja w uszach i często nie rozumiem co Bisz nawija.
kpiarz_warszawiak
"Co stanowi o sile tej płyty? Inteligencja i c z ł o n położony na wszystkie przyjęte bariery" Hmm... Interesujące.
kdos
plyta dobra ale recenzja mocno spozniona...zdarzyla mi sie juz wgryzc w glowe i z nudzic ta produkcja do tego stopnia ze czekam na koncowy i celowy projekt BOK, co nie umniejsza jakosci i tytulowej wartosci produkcji.
miód i cukier
pewnie recenzja tak samo chujowa jak plyta. nie czytam nawet.
ŻuR
miód i cukier. jak cię to nie interesuje to się nie wypowiadaj. jesteś dla mnie mistrzem bezpodstawnej krytyki. gratuluje
miód i cukier
mam głebokie gardło przepraszam
miód i cukier
Aha i płytki mózg
Krasow
Podtrzymuje swoje słowo, że miód jest bardziej inteligentny od ludzi, którzy marudzą żeby przestał hejtować, on tam pewnie beke z was ma, że się w kółko spinacie niepotrzebnie, potrzebuje widowni, gdybyście olewali jego komentarze to dałby sobie pewnie spokój. Pomyślcie najpierw czy jest sens się nim przejmować. Piona
@
Płytka super! Szkoda, że taka krótka :D
KubełRTS
Krasow- zgadzam sie. Niezbyt czaje czemu komentujecie wypowiedzi tego gimba? Jak nie bedzie mial odpowiedzi na swoje hejty to morde stuli-proste.
gru
WAZELINA
ŻuR
co do recenzji to się nie zgodzę w 100%. bisz "Ma wszystko ?" Może i ma ale czasem naprawdę muszę się wiele razy wsłuchać w tekst aby zrozumieć o czym nawija. Jest tego mało ale czasem utrudnia odczytanie przekazu. Po przeczytaniu "tak to się robi" z udziałem bisza domyślam się, że moze to być spowodowane tym: "Kiedy znam tekst, zwrotki nagrywają się szybko i nie dzielę ich na części". A "Raport z wealki.." nie jest wg mnie odrzutem, tylko konceptem. Widać sporą różnice pomiędzy każdym kawałkiem z raportu a singlem "pchamy ten syf"
Daniel Wardziński
Z tego co wiem "Pchamy Ten Syf" nie jest singlem z nadchodzącego albumu. Podobnie jak "Ja i Ty". Osobiście nie miałem żadnych problemów ze zrozumieniem Bisza, w przeciwieństwie do poprzednich projektów co potwierdza jego rozwój.
1
mowia, a ja im wierze, ze to wszytko odrzuty
hoollas
Bisz mówił gdzieś ze bity Oer odrzucił, a on nie chciał żeby się zmarnowały :)
Krasow
Ja też osobiście nie mam problemów, żeby go zrozumieć.

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>