Kay "Wieczór, studio i ta chemia..." (Tak To Się Robi #4)

Kay to wokalista bydgoskiego zespołu BiszOerKay i jego rozszerzonej wersji czyli B.O.K. (BiszOerKay/DJ Paulo), autor refrenów i wokaliz na albumach "Ballady, Hymny, Hity" i ostatniego "Raportu Z Walki Wartość". Kay jest też gościem naszego dzisiejszego Tak To Się Robi.

Nie jest to jednak koniec naszych materiałów w tygodniu z B.O.K. Czekają na was jeszcze recenzja "Raportu" oraz parę niespodzianek, które powinny przypaść wam do gustu. Oddajmy głos Kay'owi.

Skąd biorą się pomysły na Twoje kawałki?

Bardzo często pomysły na tematykę pojawiają się razem lub chwile po pomysłach na melodię. Najczęściej jest to tak, ze pomysły dopadają mnie nagle, nie ważne czy słucham akurat bitu czy w okół jest cicho. Wtedy zazwyczaj jest przy mnie dyktafon (w telefonie) i staram się te idee zarejestrować 'przykładowo' by potem móc to  odtworzyć w warunkach studyjnych.

Z 'BOKami' i występami gościnnymi jest podobnie choć w tych przypadkach tematyka często jest narzucona, więc słuchając wcześniej tego, co już jest wymyślone, dodaję coś od siebie.

W jakich okolicznościach najbardziej lubisz pisać?

Lubię gdy mogę się odciąć od wszystkiego i zająć tylko muzyką. Najczęściej udaje się to wieczorami/w nocy, wtedy też najlepiej mi się piszę/wymyśla nowe motywy. Muzyka potrafi uzależniać i dawać ogromnego "kopa" ? jest dla mnie najlepszą (jedyną!) używką. I tak jak mam ulubione pory 'współpracowania' z nią  - to ten specyficzny "głód" dopada mnie czasem w najmniej oczekiwanych momentach.

Czym kierujesz się przy doborze bitu?

Ciężko jednoznacznie zdefiniować czym jest to "coś" co rusza mnie w bicie, ale zazwyczaj czuć to już po paru sekundach. Nie gra wtedy roli czy jest to prosty, 2-sekundowy loop,  czy  muzyka bardziej rozbudowana harmonicznie i aranżacyjnie; albo jak szybki jest podkład i  przy użyciu jakich technik powstał. Musi ruszać!

W jakich okolicznościach i w jaki sposób najbardziej lubisz nagrywać?

Wieczór, studio i ta chemia ? ja i muzyka. To uzależnia i potrafi działać aż do wyczerpania organizmu. Wtedy też do głowy wpada wiele dodatkowych pomysłów, które często zmieniają kształt kawałka. Jak nagrywam nie bawię się w dzielenie zwrotek na pół. W grę wchodzą ewentualne dopowiedzi /dośpiewki, harmonie, wtóry itp. Lubię też (choć nie zawsze jest na to czas) gdy znam tekst na pamięć, daje to bardzo duży komfort podczas nagrywania. Można się wtedy lepiej skupić na samym wykonaniu.

Ostatnimi czasy, najczęściej jestem zarówno własnym realizatorem jak i wykonawcą co daje mi sporo wygody, bo nie myślę nad tym, że zajmuję czyjś czas, nagrywając to samo po raz setny i dopracowując wszystko. Z drugiej strony uwielbiam pracować z dobrymi producentami ? taka  muzyczna burza mózgów (zwłaszcza z  Oer'em!) daje dobre pomysły i masę satysfakcji.


Tagi: 

Kriss
Ten typ jeszcze wyjasni! Mam nadzieje, ze bedzie go wiecej na kolejnych produkcjach. A moze jakies solo?

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>