Guru "Lifesaver" i "Keep Your Worries" (Diggin' In The Videos #102)

Gdy rano zobaczyłem nagłówek napisanego przez Daniela newsa to trafił mnie on jak grom z jasnego nieba... Odszedł od nas jeden z najbardziej charakterystycznych MC na świecie, współtwórca prawdopodobnie najlepszego duetu wszechczasów a zarazem jeden z raperów, których darzę największym sentymentem.

W marcu 2005 widziałem go na żywo w Stodole - był to mój drugi duży koncert rapowy w życiu a faktem, że po jego zakończeniu udało się przybić pionę z Keithem Elamem, zrobić sobie z nim zdjęcie i złapać podpis z dedykacją na "Jazzmatazz 2" jarałem się jak małe dziecko. Od pierwszych informacji o pogarszającym się stanie zdrowia legendy z Bostonu miałem nadzieje, że wszystko skończy się dobrze. Jednak nic z tego...

Pierwszą reakcją był szok a drugą odpalenie nieśmiertelnego "Jazzmatazz 2". Chyba najlepszej części projektu pomijanego często kosztem Gang Starra. Niedobrze, bo to także pozycje ultraklasyczne, wytyczające nowe drogi i w piękny sposób łączące rap z jazzem. Guru za każdym razem próbował podkreślać, że zostawia po sobie nie tylko kultowe GNG, ale też wiele innych świetnych numerów. Warto więc je przypomnieć. A do obecnej sytuacji idealnie pasuje pochodzący z "dwójki" refleksyjny numer "Lifesaver" - "Is this really the end or is it the new beginning?"

PS. Postanowiłem dołożyć jeszcze do kompletu numer "Keep Your Worries" z udziałem Angie Stone pochodzący z "Jazzmatazz 3" wydanego w roku 2000. Numer, który swego czasu latał na okrągło w prowadzonym przez Reda MTV Squad i z którego dowiedziałem się o Guru, w okresie gdy moją playlistę dominowały rodzime produkcje a scenę amerykańską znałem mocno powierzchownie. Bez względu na stan wiedzy, znajomości czy gusta rapowe - takich tracków jak ten nie da się nie uwielbiać.

PS2. Jak widzicie to drugi dziś odcinek DITV, ale wymusiła to sytuacja wyjątkowa. Tegoroczny kwiecień układa się wyjątkowo fatalnie...


 

gość
chillout
PiotrZarzycki
i luv it!!
PiotrZarzycki
R.I.P.

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>