Bernard Wright R.I.P. - samplowali go Snoop Dogg i LL Cool J

kategorie: USA, Funk, Jazz, Klasyka, News, R&B
dodano: 2022-05-20 23:12 przez: Bartosz Skolasiński (komentarze: 3)

Smutna wiadomość dla fanów czarnej muzyki. W wieku 58 lat odszedł od nas Bernard Wright, jego utwory były bardzo często samplowane także przez hip-hopowców. Bez niego nie powstałyby klasyki Snoop Dogga czy LL Cool J'a.

Wright był klawiszowcem i wokalistą łączącym w swojej twórczości funk, jazz i R&B. W 1981 roku wydał płytę "'Nard", z której pochodzą takie kawałki jak "Haboglabotribin'" i "Spinnin'". Motyw z pierwszego z nich został póniej użyty w "Gz and Hustlas" Snoop Dogga na jego debiutanckim albumie "Doggystyle". Fragmenty utworu można również znaleźć w "Wax Paper" J-Live'a, trackach Edo. G czy Kama. Drugi z numerów był samplowany w "I Wish", wielkim hicie Skee-Lo z 1995 roku. W 1985 Wright nagrał popularny wtedy singiel "Who Do You Love", wykorzystany w jednej z najbardziej znanych piosenek LL Cool J'a "Loungin (Who Do Ya Luv)".

Bernard Wright był chrześniakiem legendarnej, także często samplowanej wokalistki Roberty Flack. Pierwsze duże muzyczne kroki stawiał u boku samego Michała Urbaniaka w zespole The Michal Urbaniak Fusion, mając zaledwie trzynaście lat. "'Nard" wydał w wieku osiemnastu. Na koncie ma w sumie sześć solowych albumów. Nagrywał u boku Doug E. Fresha, Milesa Davisa czy Bobby'ego Browna. Od 2003 roku był członkiem soulowo-jazzowej grupy RH Factor stworzonej przez trębacza Roya Hargove'a. Zespół wypuścił dwie płyty: "Hard Groove" i "Distractions", a także epkę "Strengh EP". Na pierwszych dwóch wydawnictwach gościnnie udzielali się między innymi Q-Tip, Common i D'Angelo.

Haboglabotribin'

Snoop Dogg Gz and Hustlas (HQ)

Spinnin'

Skee-Lo - I Wish (Official Video)

BERNARD WRIGHT - WHO DO YOU LOVE

Loungin (Who Do Ya Luv)

Cyna Moon
Bez niego nie byłoby anty Liroya ;)
Lil sqqa
Jak słyszę tę kawałki to przypomina mi się jaka magią był otoczony wtedy hip hop wszystko było takie różnorodne nowe, piękne czasy przełomu lat 90tych i 00 :)
90'S
Zgadzam się tobą człowieku, to były piękne czasy a teraz???? Bernard Wright znana mi postać muzyczna szkoda że tak wcześnie odszedł z tego świata jego muza zajebista jest uwielbiam takie brzmienie. Z innych smutnych wieści z świata muzyki na początku tego roku odszedł raper Knightowl z San Diego reprezentant Chicano Rap miał 55 lat(Covid 19) oraz Archie Eversole raper z ATL miał 35 lat autor jednego albumu z 2001(prawdopodobnie został zabity przez swojego brata).

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>