R.I.P. Lee "Scratch" Perry (1936-2021)

kategorie: Świat, Klasyka, News, R.I.P., Reggae
dodano: 2021-08-31 11:00 przez: Maciej Wojszkun (komentarze: 5)

Fatalne wieści znów dotarły do nas zza oceanu... W wieku 85 lat na Jamajce odszedł od nas człowiek-instytucja, jeden z filarów muzyki reggae, istny muzyczny czarodziej - Lee "Scratch" Perry. 

Wkład Lee Perry'ego w muzykę reggae - ba, w muzykę współczesną w ogóle - jest ogromny. Począwszy od lat 50., Perry przez dekady wyprodukował niezliczoną ilość hitów, nieustannie eksperymentował z brzmieniami i wprowadzał innowacje do technik nagrywania. Tworzył, dekonstruował, bawił się dźwiękiem, rytmem i efektami, remiksował (jest uważany za jednego z pionierów remixu w muzyce), słowem - granice dla niego nie istniały. Perry uważany jest za twórcę całego gatunku muzyki, zwanego dub - w 1973 roku wydał on album uważany za pierwszy w tym gatunku, "Upsetters 14 Dub Blackboard Jungle". Wielu uważało, że Lee Perry swą innowacyjnością i muzycznym zmysłem wyprzedzał swoje czasy.

Współpracował z artystami ze wszelkich muzycznych światów. Wspomagał Boba Marleya i the Wailers m.in. przy albumach "Soul Rebels" i "Soul Revolution", nagrywał albumy z angielskimi klasykami ambientu The Orb, tworzył muzykę m.in.z  George'em Clintonem i ś.p. Berniem Worrellem z Parliament/Funkadelic, z Keithem Richardsem z Rolling Stonesów, z Mobym, Mad Professorem...  Perry nie stronił także od współpracy z raperami - pojawił się np. w 1998 roku na albumie "Hello Nasty" Beastie Boysów w kawałku ""Dr. Lee, PhD", a w 2019 roku wraz z Mr. Greenem wydał bardzo dobrze przyjętą EPkę "Super Ape vs. 緑: Open Door".

Polscy fani mieli okazję usłyszeć Perry'ego choćby w 2019 roku, gdy swym pełnym ciepłych vibe'ów show rozbujał publiczność w Lublinie podczas festiwalu Inne Brzmienia.

Spoczywaj w pokoju, Scratch. Dziękujemy za wszystko.

Lee 'Scratch' Perry - "The Upsetter" (Official Audio)Lee "Scratch" Perry - Panic in BabylonBlackboard Jungle Dub (Version 1)Lee "Scratch" Perry ft Keith Richards - Once Theres a Will Theres a Way

Tagi: 

s.
Szkoda chłopa
90'S
REST IN PEACE LEE"SCRATCH"PERRY, z drugiej strony nie wiedziałem o tym że nagrał epkę z Mr.Greenem muszę nadrobić to wydawnictwo Niech Spoczywa W Pokoju Scratch.
PtrSCR
Szacunek Redakcjo, że oddajecie szacunek tam, gdzie należny. Jako portal hip-hopowy kminicie, że zarówno rapu, jak i całej (sub)kultury ESENCJĘ stanowi hołd, wieczna inspiracja tym, co wychowało pokolenia hip-hopowców (nie wiem kiedy to określenie przyjęło negatywną konotację, ale już ..uj z tym). Bezpośredniej relacji między reggae, ragga, dubem, soundsystemami, a narodzinami hip-hopu na Bronxie chyba nie trzeba już przybliżać. Jeśli tak, to nawet do Netflixa odsyłam. Niejeden głąb nigdy nie zrozumie co ten news ma wspólnego z rapem... Odszedł geniusz. Szalony geniusz. Był z 50 lat "ahead of his time", czyli i tak ze stówkę lekko pożył :-) Niech spoczywa w POKOJU. LEGENDA
Mateusz Natali

Dzięki za miłe słowo i props za szerokie zrozumienie korzeni, pozdrawiam!

ikzz
R.I.P. dla legendy!!

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>