15 lat od premiery "Klucza" Hemp Gru - kamienia milowego ulicznej sceny

W ubiegłym roku obchodziliśmy 20-lecie "Skandalu", wczoraj minęło za to 15 lat od premiery krążka, który również tworzy kanon ulicznego rapu w Polsce i który przyczynił się do wyklarowania nurtu i wytworzył niezliczone grono naśladowców.

Ekipa HG obecna była na warszawskiej mapie jeszcze w latach '90, a ich pierwszy krążek wyczekiwany był mocno i długo. Gdy w końcu spadł na ulice to... tsunami rozlało się po kraju. "Klucza" słuchał wtedy każdy, od ulic po szkoły, od rówieśników Wilka i Bilona po młodych. To płyta, która postawiła na moc, surowość, dosadność, uderzając z siłą, która robiła wrażenie i szokowała. Klip do "To jest to" na czele z momentem wejścia Wilka i rozbiciem butelki prosto z dachu przystanku to kanon, który zna każdy. Część słuchaczy punktowała wówczas prostotę - ale to w niej tkwił w dużej mierze fenomen. To surowy uliczny sznyt bez ubarwień, podany tak by trafił prosto do głów i uszu słuchaczy mogących albo się z nim utożsamić albo poznać świat, do którego na codzień nie mają wstępu. To, czym w Nowym Jorku tłumy porwali Mobb Deep, Onyx czy M.O.P. - właśnie to samo stanowiło fundament sukcesu HG. Sukcesu, który wyszedł jednak sporo szerzej - przypomnijmy, że skład wygrał nagrodę Komisji Europejskiej "European Border Breakers Awards", przyznawaną dla ekip grających najwięcej koncertów za granicami swojego kraju, której celem było "uhonorowanie twórczego bogactwa i różnorodności we współczesnej muzyce europejskiej".

"Na farmazony nie ma miejsca/Bo mi Klucz otworzył drogę na szczyty/Ja nie zapominam, co mnie stworzyło" - rapował Frosti Rege w ubiegłorocznym singlu Młodych Wilków 6 "Nic za darmo" - niech to najdobitniej potwierdzi, że debiut HG wpływ miał na kilka pokoleń polskiej rapowej sceny. A jego echa słyszymy nadal.

Hemp Gru - To jest to

Tagi: 

Paprykarz
"Ja zakrywam wieko, kłade kamień na niego"... komu do dziś nie dźwięczą w uszach te linijki;)
sfsd
no rzeczywiście jak tak się słucha po latach to prostota teraz jest widoczna, ale jak masz kilkanaście lat to proste slogany typu lojalność, świat ze swym brudem, głowa do góry dzieciaku trafiało w banie na długo.
J2K
coco jambo
Prawdziwy100
14:15 17

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>