Palcem po Rapie - nowy cykl i hip-hopowa podróż dookoła globu!

Witaj człowieku. Słuchasz hip hopu? Pewnie tak, bo co byś tu robił, hę? Ja też siedzę w tej kulturze – będzie już ze trzydzieści lat, więc być może wpadłeś już na mnie w którymś momencie: czy to propsując lub dissując nagrania Układu Warszawskiego (którego byłem członkiem) i moje solowe, czy to czytając artykuły w hip-hop.pl ładnych kilka lat temu, a może wpadasz na mój profil z płytami nomad_rap_cds na fb i ig? A może jestem nołnejmem i w ogóle o co typowi chodzi?

Już piszę: zbieram płyty z hip hopem. Zaczynałem oczywiście od rapu amerykańskiego ('Please Hammer Don't Hurt'em' – moja pierwsza kupiona taśma – to było w 1990!), bo polskiego nie było, ale z biegiem czasu zebrało mi się ponad 7000 albumów z ponad 50 krajów – tylko na fizykach, bo na mp3 jest tego kilkanaście razy więcej - wszak nie wszystkie sceny dają radę działać na nośnikach fizycznych. Trochę łączą się z tym moje inne pasje: podróżowanie i języki obce... Raz, że z każdej podróży zamiast magnesów na lodówkę przywożę paczki lokalnych rapsów, dwa, że zdolności językowe pozwalają mi się nie tylko ogarnąć w sferze tekstowej (mniej lub więcej), ale i dogadać z miejscowymi fanami, co jest nieocenione. Współtworzyłem polską scenę, byłem przy tym, jak powstawały sceny na Litwie, Węgrzech, Słowacji i w Czechach, mam kontakt ze scenami w Chile i Brazylii, a albumy mam z krajów, których większość ludzi nie będzie potrafiła nawet umieścić na mapie...

Oczywiście nie piszę tego po to, żeby się chwalić – próbuję Ci wyjaśnić, że mogę wiedzieć cokolwiek na temat, o którym mówię. Tym wstępem chcę zacząć serię, która będzie poszerzać muzyczne horyzonty i opowiadać o tym, co w rapie dzieje się dobrego na całym świecie. Wiadomo, że USA jest ogarnięte (no, nie każdy stan przecież, prawda?), większość kojarzy rzeczy francuskie, niemieckie i angielskie, ale co poza tym? Dlaczego nie znamy u nas tak wybornych scen, jak belgijska, rumuńska, czy nowozelandzka? A słyszałeś o kwaito? Muzyka hip hop jest bardzo różnorodna, więc chcę Was zaprosić w podróż dookoła globu, który 'kręci się na głowie jak b-boye'. Bez biletów, bez szczepień ochronnych, bez paszportu, wystarczy, że otworzysz głowę.

Pierwszy przystanek już we wtorek!

Tagi: 

GanGsta2001

Wooo wielki szacunek człowieku...ja mam jak na razie jakieś 610 oryginałów z rapem. Co do mp3 miałem ich kilka tysięcy ale teraz bardziej sprawdzam cały album, wybieram kawałki które mi się podobają do odsłuchania jeszcze i jeszcze raz , nie których nie da się słuchać x raz. Moim celem jest i tak kupienie ich wszystkich a bynajmniej większości :)

Ja już jakieś 2 lata jaram się Hip Hopem z Korei Południowej...(pomimo że nic nie rozumiem dopóki nie zobaczę angielskich napisów) jest po prostu świetny. Trochę liznąłem japońskiego ale jakoś mnie nie przekonał.

Czekam z niecierpliwością na Twoje felietony, możliwe że dzięki Tobie odkryję tę kulturę na nowo, z innego zakątka Ziemi : )

Pozdrowienia i dożywotni Szacunek !!

#HipHop4Life

GanGsta2001

Wooo wielki szacunek człowieku...ja mam jak na razie jakieś 610 oryginałów z rapem. Co do mp3 miałem ich kilka tysięcy ale teraz bardziej sprawdzam cały album, wybieram kawałki które mi się podobają do odsłuchania jeszcze i jeszcze raz [nie których nie da się słuchać X raz]. Moim celem jest i tak kupienie ich wszystkich [a bynajmniej większości] :)

Ja już jakieś 2 lata jaram się Hip Hopem z Korei Południowej...(pomimo że nic nie rozumiem dopóki nie zobaczę angielskich napisów) jest po prostu świetny. Trochę liznąłem japońskiego ale jakoś mnie nie przekonał. Europejskiego słyszałem, ale nie wszystkie oczywiście.

Czekam z niecierpliwością na Twoje felietony, możliwe że dzięki Tobie odkryję tę kulturę na nowo, z innego zakątka Ziemi : )

Pozdrowienia i dożywotni Szacunek !!

#HipHop4Life

Pan B
U mnie oprócz rapu z Usa i Polskiego Francji Niemiec czy Anglii to słyszałem sporo mogę wam polecić rap z Włoch czy Holandii jest zajebisty z Hiszpanii mi nie podszedł mam również w swojej kolekcji rap z Chorwacji polecam Japonii , Słowacji czy Czech. Słuchałem również ostatnio ciekawej ekipy z Rosji lat 90 dobry rap. Ciekawi mnie rap z Rumuni czy Węgier bo z tamtad nic nie znam. Rap z Brazylii jakoś bez podjarki za to z Portugalii polecam jak najbardziej.
fat_mike
Czekam na pierwszy odcinek!
kmkz
zdmuchnęli mi sprzed nosa pomysł.. a pierwsza seria prawie nakręcona.. ^-) no cóż, - świadomość zbiorowa
słuchacz starej daty
Ale zajebiście! Czekanko na pierwszy odcinek!
Makavelishakur
Elo i co z odcinkiem?? :) hmmm a czy to przypadkiem nie ma coś wspólnego z istniejącym pomysłem nazywanym tak samo placem po rapie dostępnym na mixCloud? Mam nadzieję że nie jakiś plagiat hehe. Pzdr
Mateusz Natali

Będzie będzie dziś ;) A co do Palcem Po Rapie na Mixcloud to jest to audycja naszego dziennikarza Tomka Przytuły, której nazwa ideaaaalnie pasowała do tego cyklu, a Tomek nie miał nic przeciwko byśmy użyli identycznej - audycje z Mixclouda oczywiście polecamy :)

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>