Horrorshow - profil (Czarodzieje z Oz #18)

dodano: 2017-03-09 17:00 przez: Piotr Sosienko (komentarze: 0)

Horrorshow to kolejna grupa, którą chciałbym wam przedstawić w naszym cyklu. Jest to klasyczny duet - raper Solo (na zdjęciu z lewej) i producent Adit, rodem z Sydney - który zaczął nagrywać naprawdę późno, bo w 2008 roku. Wtedy wydali swój pierwszy album o nazwie "The Grey Space". Adit w swych podkładach używa dużo pianina i melodyjnych, nieraz melancholijnych brzmień. Z kolei Solo bardzo skupia się na "poetyckości" w swoich utworach, poruszając trudne tematy, jak aborcja, czy nawet umieranie rafy koralowej u wybrzeżu Australii, często ubierając swoje teksty w rożne metafory. Od razu słychać inspirację Atmosphere. Zresztą Solo mówił kiedyś w wywiadzie, że to dzięki Slugowi zaczął tworzyć swoje tracki. I rzeczywiście, można się doszukać wielu podobieństw. 

Po roku od wydania swojego debiutu wypuścili - nakładem znanej Wam już wytwórni Elefant Traks, założonej przez członków The Herd - kolejny studyjny album "Inside Story". Przez wielu krytyków uważany za najbardziej złożony, jeżeli chodzi o treść przekazywaną przez Solo. Ich rozpoznawalność wzrosła szczególnie po wydaniu tegoż albumu. Dzięki temu dwa razy polecieli koncertować do Europy, grając dwa razy support dla Hilltop Hoods (2010 i 2012), mieli także przyjemność występować z Brotherem Ali. Niedługo będą mieli okazję zagrać na tej samej scenie co ich idole z Atmosphere - w maju, jako pierwszy australijski hip-hopowy skład, zagrają na organizowanym przez Rhymesayers festiwalu Soundset.

Po licznych koncertach zabrali się do nagrywania swojego trzeciego studyjnego albumu. "King Amongst Many" swoją premierę miał w 2013 roku. Płytę promował najpopularniejszy  do tej pory singiel Horrorshow, "Unfair Lottery". W tym roku, niecałe dwa tygodnie temu, swoją premierę miał kolejny krążek grupy o nazwie "Bardo State" (tytuł nawiązuje do Tybetańskiej Księgi Umarłych - Bardo Thodol). Płytę promował singiel "If You Know What I Mean", potem ukazały się kolejne, między innymi świetny kawałek "Push", z refrenem Taj Ralpha.

Wraz z duetami Spit Syndicate i Jackie Onassis oraz Joyride'em Solo i Adit tworzą także jedną z najważniejszych hip-hopowych "supergrup" Australii - One Day Crew (znaną z kultowych hip-hopowych jamów One Day Sundays, organizowanych w ostatnie niedziele miesiąca). W 2014 roku nakładem Elefant Traks ukazał się wspólny album ekipy, "Mainline". Oprócz tego, Horrorshow to jeden z niewelu hip-hopowych składów Australii, który ma na swoim koncie płytę koncertową - "Live from the Listen Close Tour", zapis z trasy koncertowej typu unplugged, zagranej z udziałem beatboxera i wokalisty Tom Thuma i Tuki z Thundamentals.   

Na scenie "kangurów" jest wiele składów, które grają żywiołowy rap, dość charakterystyczny brzmieniowo, jednak Horrorshow trochę odchodzi od tej reguły, tworząc głębokie i bardzo przemyślane utwory dotykające każdej płaszczyzny naszego życia. Zachęcam do sprawdzenia samej muzyki, bo ta - broni się sama.

Dyskografia Horrorshow: 

  • The Grey Space (2008)
  • Inside Story (2009)
  • King Amongst Many (2013)
  • Live from the Listen Close Tour (live) (2015)
  • Bardo State (2017)

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>