1200 Techniques "Karma" (Diggin in the Videos #354/Czarodzieje z Oz #13)

Witamy w kolejnym spotkaniu z australijskim rapem - kontynuujmy rozpoczęty przez Piotrka temat australijskich rapowych evergreenów... Jeśli jest kawałek - a tym bardziej teledysk - który można zaliczyć do takiego panteonu klasyków australijskiego rapu, to jest nim bez wątpienia krótka rozprawa o życiu w wykonaniu tria 1200 Techniques. Oto "Karma".

Dzisiaj już skład nieco mniej znany, acz bez wątpienia ważny, pionierski wręcz - jego członkowie na własne oczy widzieli początki i kształtowanie się hip-hopu w Melbourne... 1200 Techniques to trio DJ Peril, jego brat - gitarzysta Kemstar oraz raper N'fa Jones. Panowie stworzyli jeden z najbardziej wyrazistych składów na ówczesnej scenie, swobodnie mieszając rap z rockiem, funkiem, bluesem czy nawet oldschoolowym electro... 1200 technik, 1200 styli, 1200 odcieni hip-hopu.

(Poznajcie się - na zdjęciu u góry, od lewej: DJ Peril, N'fa Jones, Kemstar)

"Karma" to dobra definicja crossoverowego brzmienia Techników. Beat oparty na soulowym samplu ("Brother Louie" Hot Chocolate - hicior lat 70., nasz rodzimy producent Kixnare również na jego bazie wysmażył sztosik "Na Ten Sam Temat" z kultowej "Niewidzialnej Nerki"), plus potężne bębny, melodyjne flow N'fa Jonesa, i jako wisienka na torcie - genialna bluesowe zagrywki Kemstara na gitarze - to wszystko składa się na kawałek, który i dziś brzmi świeżo.

Dodajmy jeden z najlepszych wideoklipów w australijskim rapie. Zgrabnie ilustrujący problem zawarty w tytule kawałka (#KarmaIsABitch), na owe czasy (2002 rok) teledysk "Karma" był po prostu przełomowy - żadna ekipa nie mogła pochwalić się tak pomysłowym i błyskotliwie zrealizowanym (sprawnie łączącym animację 2D i 3D oraz... teatr kukiełkowy) klipem. Sprawdźcie poniżej. 

(Przeszukując sieć, znalazłem nawet... materiał preparacyjny dla wykładowcy, pod tytułem "Karma - badanie etyki na podstawie teledysku 1200 Techniques... Do przeczytania - po angielsku - pod tym linkiem)

Zarówno singiel, jak i promowany przezeń album "Choose One" odniosły ogromny sukces. Utwór otrzymał nawet nagrodę ARIA (Australian Recording Industry Association) w kategorii "Najlepsze wydawnictwo niezależne". Podobnie drugi album grupy, "Consistency Theory" (z gościnnym udziałem m.in. Rashaada Haughtona, brata ś.p. Aaliyah, Krondona ze Strong Arm Steady, Rodneya P i Motion Mana), również cieszył się niezłymi wynikami. Jednak w 2005 roku drogi panów Techników się rozeszły, każdy z muzyków skupił się na karierze solowej. Comeback nastąpił dopiero niemal dekadę później - w 2015 roku 1200 Techniques wydali EPkę słusznie nazwaną "Time Has Come"... 

Wszystkim fanom mocnego, przekraczającego granice gatunków brzmienia gorąco polecam sprawdzenie twórczości 1200 Techniques - warto. Na zachętę - pod spodem znajdziecie kilka singli grupy...

Więcej o o samym kawałku i teledysku "Karma" - jak również co nieco o historii 1200 Techniques i australijskiego rapu w ogóle - poczytacie już w niedzielę - udało mi się bowiem przeprowadzić wywiad z frontmanem 1200 Techniques, N'fa Jonesem! Stay tuned!

Tagi: 

polski rap gówno
to jest prawdziwy rap: youtube.com/watch?v=SScKAj8V7M8 Got some lean for my new hoes 'cause we riding, yeah; Fendi bag for my sidebitch, don't try it, yeah
polski rap najlepszy
to nawet obok rapu nie stało

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>