Drapht - profil (Czarodzieje z Oz #4)

dodano: 2016-11-11 15:00 przez: Piotr Sosienko (komentarze: 1)

Kolejnym raperem, którego bierzemy pod lupę jest Drapht, pochodzący z "najbardziej osamotnionego miasta na świecie", Perth. Paul Reid - bo tak ma na imię raper, wywodzi się z rodziny muzyków - w szczególności ojciec, perkusista jazzowy, zaraził młodego Paula muzyką, o czym sam raper wielokrotnie nawija w swoich trackach (posłuchajcie choćby hitowego "Sing It (The Life of Riley)", w którym Paul opowiada o swym pierwszym kontakcie z hip-hopem...). Obdarzony charakterystycznym, wysokim głosem, elastycznym, melodyjnym flow, nieziemsko dobrym uchem do beatów (nierzadko korzystający z "żywego" instrumentarium) - Drapht jest obecnie jednym z najpopularniejszych raperów w Australii.

Drapht to fundament kolektywu Syllabolix, zrzeszającego raperów z Perth, m.in. znakomity skład Downsyde, o którym jeszcze będzie mowa w naszym cyklu. Pierwszy solowy kawałek Draphta, "Misunderstood", pojawił się w 2003 roku na trzeciej części kultowej dla Aussie rapu składanki "Culture of Kings". Już w tym samym roku Drapht zaprezentował swój debiutancki album, "Pale Rider", wyprodukowany w większości przez Dazastaha ze wspomnianej grupy Downsyde... Kolejne albumy - "Who Am I" i "Brothers Grimm" zyskiwały Draphtowi coraz większą rzeszę fanów - w 2009 roku Paul został "najlepszym artystą hip-hopowym" West Australian Music Industry Awards. Szczyt sukcesu Drapht osiągnął w 2011 roku, z albumem "The Life of Riley" i singlem "Rapunzel", jego najpopularniejszym utworem (który zyskał nawet status podwójnej platyny). Na gali ARIA Awards - prestiżowej imprezy, "celebrującej" australijski przemysł muzyczny - Drapht i jego album nominowani byli aż w siedmiu kategoriach - "The Life of Riley" zwyciężył w kategorii "Best Urban Album". 

W tym roku Drapht - po pięcioletniej przerwie, spowodowanej zmęczeniem oraz... chęcią otwarcia restauracji - wypuścił swój kolejny solowy album zatytułowany "Seven Mirrors", swoisty koncept-album eksplorujący osobiste relacje Draphta według idei "siedmiu luster esseńskich" Gregga Bradena... 

Dyskografia Draphta: 

  • Pale Rider (2003)
  • Who Am I (2005)
  • Brothers Grimm (2008)
  • The Life of Riley (2011)
  • Seven Mirrors (2016)

Tagi: 

reklama
ja
thx

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>