Hilltop Hoods - profil (Czarodzieje z Oz #1)

dodano: 2016-10-29 16:00 przez: Piotr Sosienko (komentarze: 2)

Mój brat śmigał kiedyś na deskorolce z kolegami, nie jeździłem, ale zawsze z nimi przesiadywałem na betonie. Później gdzieś na internecie brat wyczaił filmik "Hilltop Hoods - Nosebleed Section", gdzie do rapu Australijczyków jakiś koleś robił triki na bmx. Minęło ponad 9 lat, a zajawka australijskim rapem została, no i to, że przy każdej możliwej okazji chcę zarazić muzyką kangurów innych ludzi. Podobnie jak mnie, zaraził Arek C (pozdrawiam!). Na początku w luźnych rozmowach na lasfm, potem prowadząc ze znajomymi fanpage Hip-Hop Kolekcjoner na facebook'u, a teraz na Popkillerze. A naprawdę warto bliżej przyjrzeć się tej scenie. 

A co w niej jest najlepsze? Chyba to, że prawie od początku, aż do teraz jest to ciągłe eksperymentowanie z dźwiękami, nie usłyszymy tu prostych patentów na beat, a raczej wyszukanych połączeń, bardzo dużo żywych instrumentów, a nawet płyty nagrywane z całą orkiestrą symfoniczną. Niech muzyka broni się sama, więc jedziemy. Razem z Maciejem zaczynamy serię na temat rap sceny w Australii. Nie będziemy tego przeciągać w jakiś długi wstęp, bo to, co mamy wam do zaoferowania jest naprawdę ogromne.

Zaczniemy od grup, które są bardziej rozpoznawalne poza wyspą. Na pierwszy ogień idzie Hilltop Hoods. Uformowali się w 1994 roku, nagrywając wspólnie już w 1987 roku, jednak dali się poznać szerszej publiczności dopiero w 1997 roku wydając pierwszy album - nagrany jeszcze u siebie w domach "Back Once Again" Jeżeli bylibyście zainteresowani kupnem tego wydania, to trzeba za nie słono zapłacić - bo około 500 dolarów. Sama nazwa grupy pochodzi od części Adelaide - Hilltop, to stamtąd pochodzą chłopaki i tam się poznali. Hilltop Hoods, to dwóch mc - Suffa i Pressure oraz DJ Debris. Byłym członkiem jest Dj Next.

Po dwóch latach nagrali pierwszy studyjny album "A Matter of Time", a następnie "Left Foot, Right Foot". Dopiero kontrakt podpisany z największą ówcześnie wytwórnią muzyczną zrzeszającą "kangurów", czyli Obese Records" dał im największy fejm. To tam nagrali swoje dwa największe klasyki, czyli album "The Calling" (z którego pochodzi wspomniane "The Nosebleed Section" - nieoficjalny hymn Aussie hip hopu - i który to album jako pierwszy australijski rapowy krążek pokrył się platyną) i "The Hard Road" - ten drugi doczekał się również wersji w aranżacji z Orkiestrą Symfoniczną z Adelaide (w tym roku, w lutym, Hoodsi wypuścili kolejny album w wersji "orkiestrowej" - "Drinking from the Sun, Walking Under Stars Restrung")... Wystarczy pisania - teraz warto odpalić trzy pierwsze tracki z artykułu i się na chwile zatrzymać. 
Późniejsze lata, to już tylko wysyp świetnych płyt, założenie własnej wytwórni Golden Era Records i wspólne nagrania z Looptroop, Cunninlynguists, Brother Ali, czy Sia... Hilltop Hoods działają na scenie bardzo prężnie, oprócz tego, że założyli własną wytwórnie, często są headlinerami wielkich imprez, posiadają również swoją limitowaną edycję butów DC, jako jedyna grupa w Australii. Do tego są założycielami inicjatywy "Hilltop Hoods Initiative", która co roku przyznaje spore stypendium dla młodych artystów, którzy nie są w żadnej wytwórni, nie posiadają dyskografii. Dzięki temu odkryto takie talenty, jak choćby K21, albo Run For Your Life. Można naprawdę tutaj napisać esej na temat tej - zasadniczo najważniejszej i najbardziej znanej australijskiej rapowej grupy -  jak i o całej scenie, ale nie ma na to czasu - dlatego niech muzyka broni się sama. Namawiam również do opcji koncertu, jeżeli tylko macie możliwość zobaczenia ich na żywo - warto! Na koniec bonusik nagrany przeze mnie w Londynie. :)

Dyskografia Hilltop Hoods: 

 • Back Once Again EP (1997)
 • A Matter of Time (1999)
 • Left Foot, Right Foot (2001)
 • The Calling (2003)
 • The Hard Road (2006)
 • The Hard Road: Restrung (2007)
 • State of the Art (2009)
 • The Good Life in the Sun EP (2012)
 • Drinking from the Sun (2012)
 • Walking Under Stars (2014)
 • Drinking from the Sun, Walking Under Stars: Restrung (2016)

 

ja
dzięki za artykuł
Dziękuję
Mam nadzieję, że będą też nowe prądy z tamtych rejonów. Mimo, że słucham rapu kilkanaście - interesuje mnie, gdzie to u nich poszło i jak to brzmi. Mogę na to liczyć?

Plain text

 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>