7 najciekawszych kooperacji Smif-N-Wessun - subiektywny ranking

Przedłużony Tydzień ze Smif-N-Wessun nie może obejść się bez solidnej dawki sztosów-kooperacji-konfiguracji nieco mniej znanych niż np. "Sound Bwoy Bureill" czy "Cession at da Doghilee"... Tek i Steele - zawsze otwarci do współpracy, swobodnie czujący tak bluesa, jak i hip-hopowe vibe'y, i korzenne, reggae'owe riddimy - mają na koncie sporo interesujących kooperacji. Postanowiłem więc wyselekcjonować moją osobistą siódemkę ulubionych tracków z gościnnym udziałem Generałów Boot Camp Clik Steele'a i Teka. Let's go. 

To nie jest top 10, utwory nie są ułożone od najlepszego do najgorszego itp. - to po prostu subiektywna lista siedmiu fantastycznych kooperacji z certyfikatem "Quality guaranteed by Tek and Steele". OK, I'm reloaded...

The D&D Allstars (Doug E. Fresh, Mad Lion, Fat Joe, KRS-One, Jeru the Damaja & Smif-N-Wessun) - "1, 2, Pass It" 

Jeden z Posse Cutów Wszechczasów, hymn na cześć nieodżałowanej pamięci legendarnej wytwórni Dave'a Lotwina i Douga Gramy - D&D Studios, "alma mater" takich klasyków jak "N.Y. State of Mind", "Mass Appeal" czy "Who Got The Props"... Na soczystym beacie spod rąk DJ'a Premiera, obok siebie rymuje creme de la creme D&D - Tha Teacha, Jeru zapodaje klasyczne wersy (My status is the baddest when I bless the apparatus!),  Mad Lion z rykiem wbija na beat, Doug E. Fresh elegancko wyjaśnia, czemu jest Królem Beatboxu... Fat Joe po swych wersach przekazuje majka w ręce naszych bohaterów (miłym gestem jest także "przedstawienie" Smif-N-Wessun krókim cytatem z "Bucktown" - kozak!), a Ci zgodnie roznoszą kosior od Preemo. A właściwie oba, wszak mamy jeszcze remiks! Lektura obowiązkowa dla każdego hiphopheada.

                                                   

The Almighty RSO feat. Cocoa Brovaz & M.O.P. - One in tha Chamba 

Skoro już jesteśmy przy współpracy S-N-W z legendami... "One in tha Chamba" to korzenny nowojorski banger od zapomnianej już ekipy Almighty RSO... z Bostonu, pod wodzą niesławnego Raymonda Scotta a.k.a. Benzino. Pierwotna wersja kawałka pojawiła się już na EPce "Revenge of da Badd Boyz", jednak dwa lata później, na pełnoprawnym albumie, panowie postanowili odświeżyć swoje dzieło i dodać mu zajebistości, zapraszając na kozacki beat (ta trąbka!) mocarne składy hardcore'owych niszczycieli - Mash Out Posse i Smif-N-Wessun... Pardon, wtedy - Cocoa Brovaz. Efekt przeszedł wszelkie oczekiwania, "One in tha Chamba" w wersji na nowojorskich sterydach stał się bangerem idealnym. Check it out! 

                                                  

Inner Circle feat. Tek - Bad Boys (Reply '95) 

Ach, "Bad Boys" (nie, nie "Badd Boyz"). Nigdy nie byłem fanem reggae, ale po prostu nie sposób nie uwielbiać tego jamajskiego klasyka grupy Inner Circle, ze słynnym zapytaniem "Bad boys, bad boys... Whacha gonna do when they come for you?". Track unieśmiertelniony między innymi przez wybuchową komedię spod batuty arcymaestro eksplozji Michaela Baya, w rolach głównych z Księciem Willem Smithem i Martinem Lawrence'em... Nie wszyscy wiedzą, ale na soundtracku filmu - który skądinąd jest ciekawą mieszanką brzmień - oprócz hip-hopu, R&B czy reggae mamy tam też ostry industrial rock od Niemców z KMFDM - nie znalazł się oryginał, lecz "remiks" - czy też "odpowiedź" pod tytułem "Bad Boys Reply '95" z gościnnymi wersami Teka, jako żywo przywołującymi na myśl wspomniane "Bucktown" (How you gonna knock me in the belly of the beast/When I'm already doin' time in the New York streets...?). Ciągle buja, nawet po ponad dwudziestu latach...

                                                 

Sido feat. Smif-N-Wessun & B-Tight - Get Ya Paper 

"Obczajcie! Smif-N-Wessun na moim tracku!" - proklamuje z dumą reprezentant Berlina, i jeden z najpopularniejszych niemieckich raperów, Sido (już po "zdemaskowaniu"). I ma z czego się cieszyć - "Get Ya Paper" to świetny numer, swoisty hołd dla ulicznych nawijek w stylu "Dah Shinin'", na klasycznym, samplowanym beacie (na bazie "Wild Flower" New Birth), na którym panowie Tek i Steele czują się doskonale. From Brooklyn to Berlin - es ist überall das selbe, ulice tak samo spływają krwią".... Miłym faktem jest, że oprócz Smif-N-Wessun gościnnie na tracku słyszymy B-Tighta - z którym Sido tworzy kultowy dla niemieckiej sceny duet A.i.d.S. (a.k.a. Alles is die Sekte) - mamy więc na "Get Ya Paper" połączenie sił dwóch legendarnych duetów. Nicht schlecht! 

                                                

Soulpete feat. Smif-N-Wessun & DJ Ace - Still S'n'W/ Vienio feat. Tek - HH Karawana

Przenieśmy się z Berlina na drugą stronę Odry... i przypomnijmy sobie dotychczasowe rezultaty kooperacji polsko - bucktowńskiej (przy okazji trochę pooszukujmy - oto zamiast siódemki mamy ósemkę...). Wpierw Vienio na drugiej części "Etosu" zaprezentował konkretny sztosik "HH Karawana" z gościnnym udziałem Teka (UWIELBIAM sposób, w jaki Tek wymawia ksywkę towarzysza - "Vi-eniou"...) na odpowiednio klimatycznym, "orientalnym" beacie - zaś niedługo potem, w maju, Soulpete zaatakował ze swym potężnie obsadzonym materiałem "Soul Raw", w tym -  z, cytując Marcina Natali, "bojowym, potężnym" "Still S'n'W", tym razem na pokładzie z obydwoma Generałami.... Jaźwa się cieszy, gdy słucha się obydwu tracków, serce rośnie, gdy się pomyśli, że tak zasłużeni gracze jak Tek i Steele trzymają sztamę z naszymi rodzimymi emcees. Propsy, chłopaki!

                                                  

\

                                                   

Gangstagrass feat. Smif-N-Wessun - When the Deal Go Down 

"Gangstagrass? Co to do cholery jest?" - być może Wy też zadaliście sobie pytanie, po obejrzeniu drugiej części popkillerowego wywiadu ze Smif-N-Wessun. Muszę w tym miejscu podziękować Tomkowi Przytule, że dzięki niemu odkryłem ten nietuzinkowy projekt - miks rapu i muzyki bluegrass, fuzję twardych, korzennych rapsów i rdzennego brzmienia country straight outta Appalachia - fuzję powstałą dzięki nowojorskiemu producentowi Renchowi. Jak wspominał Steele w wywiadzie - jako fan muzyki Człowieka w Czerni od razu załapał współny język z muzykami z Gangstagrass, w wyniku czego powstało kilka ciekawych tracków. Moim ulubionym jest "When the Deal Go Down" z albumu "American Music" Gangsterskiej Trawy (no co...) -  posłuchajcie tylko tej gitarki...

                                               

Es-K feat. A.G. & Steele - Serenity 

Mój osobisty faworyt. Ten beat jest iście nieziemski - lekki, nostalgiczny, z wciąż słyszalnymi trzaskami winyla.... Idealny akompaniament do wersów dedykowanych przyjaciołom, kompanom, którzy odeszli. Just another day we wre snapping, cracking beers/Now I'm tryin' to wrap my head around the fact that You ain't here - rymuje wyraźnie poruszony Steele. A obok niego mamy także znakomite wersy kolejnej legendy - Andre the Gianta. Kim jest natomiast Es-K? Pod tym pseudonimem (skrótem od Essential Knowledge) kryje się utalentowany producent Robert Ronci, urodzony w Holandii, obecnie mieszkający w Ameryce - "Serenity" to także nazwa jego wydanego w 2014 roku albumu... Polecam!

                                              

Przypominamy też nasz dwuczęściowy wywiad ze Smif-N-Wessun - w pierwszej części Tek i Steele opowiadają właśnie m.in. o zwariowanej sesji nagraniowej zawartego na początku rankingu posse cutu "1, 2 Pass It", czy o pobycie w domu 2Paca i współpracy przy albumie "One Nation".

W drugiej części usłyszycie natomiast m.in.o kolejnej wspólnej płycie Boot Camp Clik, wspomnieniach i szalonych historiach związanych ze Ś.P. Seanem Pricem czy o współpracy z Pete Rockiem oraz relacji SNW z Joey Bada$$em i ekipą Pro Era.

Tagi: 

AAaaa
a z Paciem??

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>