Ras Kass "Otoczenie wpłynie na Ciebie tylko na tyle, na ile mu pozwolisz" - videowywiad, cz. 1 (Hip Hop Kemp)

Przyznam szczerze, że przed zeszłorocznym Hip Hop Kempem solową twórczość Ras Kassa znałem bardzo pobieżnie, kojarząc głównie klasyczne "Soul On Ice" i gościnne zwrotki reprezentującego Carson i słynącego z zacięcia lirycznego weterana. Nie ma co się jednak dziwić - Ras Kass to książkowy przykład rapera, cieszącego się powszechnym uznaniem w przemyśle muzycznym i mogącego się pochwalić koneksjami z największymi sławami rap-gry, ale zarazem rapera, który nigdy nie wypłynął na szersze wody i nie zdobył popularności pokroju swoich kompanów, takich jak chociażby Xzibit czy Kurupt.

Mając w pamięci ogólny wizerunek i wydźwięk utworów rzucającego kąśliwe, cięte punchline'y na prawo i lewo MC nie spodziewałem się tym samym, że John Austin okaże się tak powalająco pozytywnym, otwartym i sympatycznym gościem. Nie dość, że Razzy spędził w Hradec Kralove całe 3 dni, to było go wszędzie pełno, co raz wbijał zaprzyjaźnionym (czyli prawie wszystkim) artystom na scenę i z uśmiechem na twarzy przewijał się a to po hangarach, a to po prasowym backstage'u. Lirycznego wirtuoza z Kalifornii dorwaliśmy na wywiad drugiego dnia festiwalu, niedługo po zamykającym główną scenę koncercie jego wieloletniego znajomego Cee-Lo i kilkunastominutowej przechadzce po Kempowym terenie, m.in. w poszukiwaniu... popity. Finalnie znaleźliśmy dogodną, cichą miejscówkę, a planowana na 20 minut rozmowa wskutek elokwencji i bogactwa historii, którymi chciał się z nami podzielić Ras, rozciągnęła się do prawie godziny.

W pierwszej części wyjątkowo obszernego wywiadu Razzy Kazzy opowiedział nam m.in. o tym, jak zmieniło się jego postrzeganie świata w stosunku do "Soul On Ice"; dlaczego stawia debiutancki krążek w jednym rzędzie z "Rasassination"; jak ważny był dla jego rozwoju i kariery autor "Gangsta's Paradise" Coolio; jak doszło do jego występu u boku m.in. Nasa i Lauryn Hill w 1994 r. czy co zawdzięcza i czego nauczył się od Dr. Dre. Kalifornijski wyjadacz opowiedział też o przypadku, kiedy pisał zwrotki m.in. dla Snoop Dogga czy Nipsey Hussle'a, wyjaśnił sytuację tworzonej z Kuruptem, Canibusem i  Killah Priestem grupy The HRSMN oraz zdradził szczegółowe plany reedycji "Soul On Ice" i imponującą listę gości na jego nadchodzącym solowym albumie... A to wciąż nie wszystko!

Już w środę możecie spodziewać się drugiej części wywiadu, a w sobotę zgromadzeni w warszawskim klubie 55 będą mieli okazję zobaczyć koncert Ras Kassa na żywo!

Wielkie dzięki za pomoc merytoryczną dla Pawła Miedzielca i Tomka Przytuły.

Rozmowa: Marcin Natali
Tłumaczenie: Tomasz Przytuła, Marcin Natali
Zdjęcia: Maciej Pieczykolan
Montaż: Rafał Samborski

ras kass cz 1

UPDATE: Pod spodem druga część wywiadu.

Tagi: 

keep it real
ciekawe pytania, respekt za odpowiedzi dla Ras Kassa. Wszystko by było pięknie, gdyby połowę rozmowy, gość, które zadaje pytania bardziej skupił się na odpowiedziach i na rozmówcy, niż na kartce bo wygląda to mega słabooooooooo
venzi
Tez to samo mialam pisac, kolega przeprowadzajacy wywiad powinien miec juz wszystko przygotowane i co jakis czas luknac na kartke, a nie uczyc sie pytan podczas wywiadu :<
Marcin Natali

@keep it real, @venzi - Ciężko spamiętać wszystkie pytania i wątki jak robisz 6 wywiadów w 3 dni, ale zanotowane, postaram się poprawić w tym względzie;) Dzięki za uwagi. Pozdr.

keep it real
proste man, o to chodzi, żeby ciągle apgrejdować skille ! czekamy na efekty

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>