Main Source feat. Nas, Joe Fatal & Akinyele "Live at the Barbeque" (Ot Tak #156)

W dzisiejszym odcinku: utwór, bez którego żaden Tydzień z Nasirem Jonesem się nie obędzie. Pierwsza "poważna" zwrotka młodego Nasa. Track, który zaprezentował niebywały talent osiemnastolatka z Queens całemu światu. Wiecie o jakim utworze mowa, na pewno - wszak wersy Streets disciple, my raps are trifle, I shoots slugs from my brain just like a rifle - znane są chyba każdemu (to one właśnie rozpoczynają legendarny "Illmatic"). Na żywo z BBQ nadają... Sir Scratch, K-Cut, Large Professor, Joe Fatal, Akinyele i Nasty Nas, dawniej znany jako Kid Wave.

Czy trio Main Source wymaga szerszego przedstawienia? Fani klasycznego, samplowanego brzmienia zapewne uśmiechnęli się błogo, wspominając tę kanadyjsko-amerykańską kooperację (Sir Scratch i K-Cut pochodzą z Toronto, Large Pro, oczywiście, jest straight outta Rotten Apple) i jej debiutancki album "Breaking Atoms". Jest to do dzis klasyk złotej ery hip-hopu, niezmiernie chwalony za znakomitą i dopracowaną warstwę muzyczną, skrupulatnie skonstruowaną z setek jazzowych i soulowych sampli. Wielu twierdzi, że "Breaking Atoms" zasługuje na tytuł Klasyka Wszech Czasów i miejsce w panteonie czarnej muzyki tuż obok "Illmatica" i pierwszych płyt ATCQ...

O albumie tym na pewno przeczytacie jeszcze na łamach Popkillera (stay tuned), na razie przeskoczmy do numeru 10 na trackliście. "Live at the Barbeque" to nieziemsko bujający beat, oparty na jednym z najsłynniejszych sampli perkusji w hip-hopie - "Nautilusie" Boba Jamesa (Large Pro wspominał, że wtedy odizolowanie samych drumsów z tego utworu było nie lada wyczynem), doprawionym urokliwymi brzdęknięciami gitary "pożyczonymi" z piosenki legendy soulu Vicki Anderson. Ten wyśmienity podkład w obroty bierze czwórka nowojorskich MC's, kipiących wręcz energią i młodzieńczą arogancją. 

Pierwsza zwrotka należy do Nasty Nasa, i w pełni pokazuje on, na co go stać. Atakuje z grubej rury, zdumiewająco odważnymi i hardkorowymi linjkami - Nasty Nas, I'm a rebel to America/ Police murderer, causing hysteria; jawi się jako nieobliczalny i nieustraszony liryczny zabójca, wymierzający precyzyjne i potężne ciosy, bez zahamowań przekraczający granice dobrego smaku - bo jak inaczej można nazwać linijkę Kidnap the President's wife without a plan/and hanging niggas like Ku Klux Klan?  Nas już tu epatuje tą charyzmą znaną z późniejszego "Illmatica", już tu dowodzi dużego talentu w konstrukcji inteligentnych linijek - przykładem choćby I melt mics till the sound wave's over/Before stepping to me you'd rather step to Jehovah....

Zwrotki pozostałych MC, choć ustępują "mocą" tej Nasira, również są zacne. Akinyele, znany z pieprznych tracków dotyczących relacji damsko-męskich (jego najbardziej znany hicior nosi tytuł "Put it In Your Mouth" i... nie muszę chyba tłumaczyć, o czym traktuje), atakuje stylowym bragga z wieloma interesującymi nawiązaniami (It doesn't take Keenan Ivory Wayans to know/That I'mma git you sucka if you bite like piranha). Asonansami i wcale zgrabnymi nawiązaniami do odzieży popisuje się Joe Fatal - postać mało znana, acz interesująca: znajomy m.in. Kool G Rapa, Erika B. i Rakima, gość, który pomagał Tragedy Khadafiemu nagrywać album "Intelligent Hoodlum"... jak również ziomek, który poznał Large Professora z Nasem - polecam poczytać ten wywiad. Utwór wieńczy zwrotka energicznego Profesora, który.... serwuje wersy iście absurdalne, szczególnie w porównaniu do obrazoburczych liniijek Nasa. Pro tymi słowy gasi skorych do przechwałek: Don' talk about how you can break Rambo/ That's just a bunch of mamba-ja-hambo. A dalej jest jeszcze lepiej - na samym końcu zwrotki Profesor grozi: I'll kick fire out your ass so fast/You'll be as crispy as my man Bill Blass... Na takie słowa ciężko znaleźć jakąkolwiek ripostę. 

Dodajmy do tego prosty hook - żywiołowe krzyki "It's like that y'all", wkręcające się po kilku odsłuchach niesamowicie - i oto mamy "Live at the Barbeque", jeden z najbardziej znanych posse cutów Złotej Ery. A także utwór, który rozpoczął długą i nie zawsze usłaną różami karierę Nasira bin Olu Dary Jonesa. Check it out.

Main Source - Live At The Barbeque ft. Nasty Nas (HD) (HQ) + Lyrics

    

kurtis
To jest klasyk! Nawijki na tym numerze są nieziemskie, i ten refren!

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>