Obywatel MC "Getto Deluks" - recenzja

kategorie: Hip-Hop/Rap, Recenzje
dodano: 2013-03-29 19:00 przez: Jędrzej Cebulski (komentarze: 12)

Trochę czasu minęło, odkąd ukazało się Północ Centrum Południe. Jeszcze więcej od momentu, kiedy pojawił się pierwszy numer kultowej "Uwagi" z wywiadem z chłopakami z Deluks. Nie oznacza to wcale, że Kear - teraz Obywatel MC - zapomniał o hip-hopie. Po kilku latach realizowaniach się na innych polach, powrócił do gry z wydanym przez PROSTO albumem "Getto Deluks". Co słychać w Gdańsku?


Pierwsze, co się rzuca w uszy, to przywiązanie do korzeni i szacunek dla kultury, która Obywatela ukształtowała. To rdzennie hip-hopowy album - od będącego hołdem dla b-boyów "Break King", przez wspomnienia terroru na yardach aż po "Propsy" dla kolegów po fachu. Dość komicznie brzmią głosy o odgrzewaniu kotleta czy wyczuciu koniunktury - ten gość w takiej stylistyce jest tak autentyczny jak to, co uważasz w życiu za najprawdziwsze. Równie przekonywująco wypada w singlowym storytellingu "Ojca chrzestnego syn", motywującym "Pościgu", nagranym dla żony "Słowie" lub mocno nietypowym melanżowym szlagierze "Do dna". Ten numer zresztą obrazuje przemianę Keara - od stałego bywalca hardkorowych imprez do odpowiedzialnej głowy rodziny. Na wszystko w życiu jest swoja pora - zdaje się przekonywać.

Przekonywać flow pewnym i nie pozwalającym się wyprowadzić z równowagi. Obywatel nie potrzebuje techniki nie z tej ziemi, żeby pozamiatać - co pamiętamy z nieśmiertelnego solowego kawałka na PCP, a co możemy sobie przypomnieć w kilku wypadkach na tej płycie. Zadanie miał o tyle ułatwione, że producenci podrzucili mu naprawdę mocne rzeczy. Taki Szczur wyrasta powoli na jednego z bardziej wszechstronnych bitmejkerów w Polsce, a z kolei Brahu uderzył w swoim starym zwyczaju: konkretnie, klasycznie i bangerowo. Prócz tego Odme, Urban i The Returners (którzy jednak "Jak nie my kto" pozbawili pierwotnej mocy).

Obyło się póki co bez złego słowa - materiał bez wad? Niekoniecznie - czasem jednak nie chce się na nich skupiać. Tak jest w przypadku "Getto Deluks". Po tylu latach gdańska szkoła ma się dobrze i słucha się jej zajebiście. Prawdziwy hip-hop broni się sam, nie twarzą na okładce. Bez oceny w szkolnej skali - po prostu sprawdź to i oddaj szacunek.

 

ga
bez oceny, bo slaby album kolegi, a głupio dać niską patronując, trzeba dupe lizać. A recenzja także nie powala, nic konkretnego. Ten sam wał w inncyh słowach.
kliw
j.w
rokiace
Ciężko to w ogóle recenzją nazwać. Parę zdań, żadnych wymienionych wad, nawet głupiej oceny na koniec. Poza tym - nie "przekonywująco" a "przekonywająco" lub po prostu "przekonująco" #grammar Nazi :) Liczę na lepsze teksty w przyszłości, bo od takiego serwisu oczekuje jakieś rzeczowej recenzji, a toto wygląda na post z jakiegoś forum napisany w pięć minut.
anonimeros
mam pytanie w którym momencie Uwagi był wywiad z Deluksami, bo za nic w świecie owego nie mogę znaleźć. z góry dzięki i pozdro
anonimeros
jeśli możesz to podaj link
jos
dobra plytka, fajnie wydana. jaram sie
Anonim
ja tez sie jaram, lubie takie niespodzianki jak plakacik i wgle poligrafia zajebista w tym wydaniu
anonimeros
ponawiam pytanko czy jest gdzieś na necie owa część uwagi albo ktoś ma na kompie i byłby chętny podesłać na maila? dzięki za odp i pozdrawiam
a
'przekonywująco' ?
lafatrat
dobre krótko zwięźle i na temat proste jak to że ten album to klasyk

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>