Młody "4 takty" - recenzja

recenzja
kategorie: Hip-Hop/Rap, Recenzje
dodano: 2012-05-29 18:00 przez: Tomek Wichrzycki (komentarze: 12)
Pewnie wielu z Was, po zobaczeniu nagłówka zastanawia się kim jest Młody. Ksywka nie poraża oryginalnością, jednakże jeżeli ktoś obserwuje śląską scenę, powinien od razu kojarzyć długoletniego członka bielskiego Meridialu, a także producenta, który swoimi podkładami wspierał największe ksywki legalnej sceny.

Od niedawna jest on także nową twarzą w prężnie rozwijającym się labelu 'Underground Renoma Records', który przy pomocy Fonografiki wydał najnowszą płytę Młodego pt. "4 takty". Co czeka nas na tym krążku?

Przede wszystkim dużo dobrej muzyki. Celowo używam tego zwrotu, ponieważ dość wyraźnie widać różnicę w proporcjach między warsztatem muzycznym Młodego, a warsztatem stricte wokalnym. Ale zacznijmy od początku.
Z racji tego iż jest to debiut bielszczanina na legalnej scenie, nie mogło obyć się bez klasycznego 'przelotu' po tematach wałkowanych już od lat i zarapowanych już chyba przez wszystkich debiutantów. Dostajemy więc kolaż tracków o miłości do muzyki, o imprezach, o otaczających nas realiach. Znajdziemy tu również kilka perełek zarówno koncepcyjno-tematycznych, jak i muzycznych. Jeżeli mowa o tych pierwszych to na pewno na uwagę zasługuje track "Miło się poznać", który porusza problem chyba większości ludzi, którzy zajmują się jakimkolwiek odłamem szeroko rozumianego artyzmu, natomiast "Miasto nie śpi" to ciekawa kolaboracja wspomnianego już Meridialu z Tonym Skankiem. Na pewno dykcja i emisja głosu nie są najmocniejszymi stronami gospodarza. Nadrabia za to charyzmą i fajnym cwaniactwem, które nadaje tylko kolorytu temu krążkowi.

Gdybym mógł wziąć pod uwagę tylko bity na tym CD, Młody za debiut dostałby uczciwą piątkę. Aż roi się na "4 taktach" od soczystych, klasycznych podkładów, dobrze dobranych i pociętych sampli oraz olbrzymiej różnorodności w ww podkładach. Od początku do końca czuć zajawkę, olbrzymi potencjał i solidny warsztat, który stoi za debiutantem. Zdecydowanie na wyróżnienie zasługują tu: "Poetic Night", "Wracam tam" czy "Na słuchawkach".

Ciężko mi podsumować i ocenić tę płytę, ponieważ najchętniej podzieliłbym ją na dwie części. Za część wokalno-tekstową, Młody otrzymałby tróję z plusem. Za część muzyczną, wystawiłbym pewną piątkę. Nie jest to debiut, który wywraca mainstream do góry nogami, jednakże na pewno jest to materiał warty sprawdzenia, który dobrze prognozuje na przyszłość.

what
Ciekaw jestem czy ktoś będzie komentował czy jak to bywa przy artykułach o mniej znanych osobach/składach kilka osób przeczyta, sprawdzi na YT i nie da komentarza ; ) Mam rodzinę (również i "młodszą") w Bielsku więc zarzucę temat o Młodym z ciekawości ; ) Gdzie można album sprawdzić i kupić?
Anonim
Kupić można między innymi w empiku :) Album mega od premiery na słuchawkach Z recenzją się zgadzam tylko za "część wokalno-tekstową" dałbym 4
dzidek877
Za recenzje należy się damski chuj prosto w pysk...co to ma być kolego? Pisałeś to na kolanie? Młody wykręcił takie bity i nawijki (owszem nie są specjalnie odkrywcze ale porywają a to chyba zaleta płyty, czyż nie?) że po pierwszym odsłuchu odruchowo znasz większość tekstów..."może zbyt duże pije, bo prawie nie pale trawki, matka by mnie wyklęła, gdybym tylko mieszkał u matki"...życie! "Błędne koło" - tym bitem zjadł poło...kurwa, CAŁĄ scenę zjadł! Jednym słowem - nie zgadzam się z Twoją pseudo-recenzją napisaną na odpierdol, suche teksty, zero porównań a właściwie zarzut o tekstową stagnację bez polotu..."Z racji tego iż jest to debiut bielszczanina na legalnej scenie, nie mogło obyć się bez klasycznego 'przelotu' po tematach wałkowanych już od lat i zarapowanych już chyba przez wszystkich debiutantów"...ciekaw jestem jak ocenicie (PKiller) nową płytę 3W bo przecież ta płyta jest nieziemsko świeża, tak? Jak zabierzecie się za nowy Kodex 4 który tak na dobrą sprawę ratuje jedynie Małpa a porównując czwartą płytę do 3-ki to tak jakby postawić koło siebie Merca i Malucha i zapytać o wybór...śmieszne. MOIM ZDANIEM, jeżeli chcecie mówić lub wypowiadać się o świeżości powinniście darować sobie polską scenę...no może poza nową płytą Medium. Na koniec wyrażam swoje ubolewanie nad kierunkiem jaki obrał PYSKATY...Pysku jeżeli to czytasz, nie idź w stronę singla który nagrałeś na nową płytę! Uwielbiam Cię za numer "Pysk w Pysk" i "Żeby było normalnie", polski rap potrzebuje takiego "szczwanego lisa" jak Ty, nie potrzebuje natomiast kopii kalki kalki. Reasumując - Młody, wieka piątka i props, no i oczywiście jest tylko miejsce dla jednego Młodego. Po tej płycie wiem że nie jest to Młody M. 5-tka!
Anonim
ha widzę, że świecka tradycja anonimowego jechania nieprzychylnych recenzji przez raperów ma się dobrze a recenzja trochę za krótka moim zdaniem, niewiele się o płycie dowiedziałem z niej ponad to że są dobre klasyczne bity, niespecjalna nawijka i nudne teksty
@dzidek877
ale żeby było normalnie to chyba nie jest kawałek pyskatego, a nawet go w nim nie ma. A co do młodego to słuchałem chyba jednego kawałka z płyty więc nie chce się wypowiadać
Anonim
dzidek ma częściowo rację, nie odnośnie recenzji tylko wtórności rapu w pl. Młody zawsze spoko, jestem spod Bielska, MD dobre zwroty dawało od dawna, chociaż wolę Karima. Kojarzy mi się z Vixenem, obydwaj wydali debiuty, są z tego samego regionu i nasuwa mi się takie przemyślenie że Młodemu w chuj bardziej należy się fejm bo jest od niego lepszy. That's it.
Anonim
@dzidek877 siema młody z logoutu! wiadomo ze jednym bitem mlody zjadł całą polską scenę napisz od razu, że amerykańską też zjadł i to na lajcie-beka z wczutego typa.
wa(L)ec
Dzidek, jak piszesz komentarze to używaj sformułowania WEDŁUG MNIE...taka prośba do Ciebie. Z tym zjedzeniem sceny to mocno przesadzasz, jak i z kodexem 4, który DLA MNIE jest dobrą płytą.
Tomek Wichrzycki
@Dzidek877, nie wiem po czym wnosisz, że pisałem tę recenzję na kolanie. Zarzut o kiepską ocenę warstwy lirycznej zakrawa o śmieszność, ponieważ w mojej subiektywnej opinii ww warstwa jest po prostu mocno średnia. W recenzji zamieściłem swoje zdanie, co jest chyba logicznym posunięciem. Porównania do innych płyt w PL nie rozumiem i nie kupuję. @schwarz, recenzja jest taka krótka, ponieważ istnieje zasada w redakcji, iż popremierowe recenzję mają tylko rzucić światło na płytę, a nie opisywać dokładnie każdego jej elementu. pozdrawiam
Anonim
@Tomek Wichrzycki aa, to by wiele tłumaczyło. Dziwna ta zasada, no ale przynajmniej wiem, czemu część recenzji jest obszerna i rozbudowana, a część raczej lakoniczna
Anonim
Faktycznie dziwna ta zasada, dobór rodzaju recenzji powinien zależeć od recenzenta, a nie być odgórnie narzucony. Takie jest moje zdanie.
Anonim
ja uważam ze właśnie takie zwięzłe recenzje są dobre bo analizował każdy wers z kawałka to była by przesada, potem by pisali ze za długa itp itd a tak jest krotko zwięzłe, przytoczone jeden czy dwa fragmenty i ocena

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>