Bushwick Bill "Ever So Clear" (Diggin In The Videos #188)

Hip-hop nigdy nie narzekał na brak wyrazistych postaci, ale moim osobistym faworytem jest niejaki Bushwick Bill, członek legendarnych Geto Boys i właściciel najdłuższej ksywki świata wg Ego Trip. Niecały metr dwadzieścia wzrostu. Wielokrotne aresztowania. Poczucie humoru o bardzo czarnym zabarwieniu. Kuracje odwykowe. Obrazoburcze teksty. Depresje. Groźba deportacji do Jamajki, skąd pochodzi. Jego życie od zawsze było walką między mrokiem a światłem. I walka trwa nadal. Bushwick jest obecnie oddanym chrześcijaninem, nagrywa płyty wychwalające Jezusa, ale jednocześnie jego problemy z prawem trwają nadal.

Przede wszystkim znany jest jednak z tego, co przydarzyło mu się w maju 1991 roku. Opowiada o tym w swoim najsłynniejszym utworze, "Ever So Clear".


Maj 1991 roku. Pogrążony w depresji Bushwick Bill, w dodatku kompletnie pijany, idzie do domu swojej ówczesnej dziewczyny i prosi o pomoc. Chce, żeby go... zastrzeliła. Dziewczyna oczywiście nie zgadza się, więc wściekły Bushwick porywa jej dziecko i wystawia przez drzwi, grożąc, że je wyrzuci. Dochodzi do szarpaniny. Będący już u kresu wytrzymałości Bushwick chwyta za broń, która chwilę później wystrzela, trafiając go w prawe oko.

Wszystko to raper opisał w swoim najsłynniejszym bodaj utworze singlowym, "Ever So Clear" a my mogliśmy zobaczyć na okładce jednego z albumów Geto Boys, zatytułowanego "We Can't Be Stopped" (z lewej).

Bushwick Bill, znany przede wszystkim z tekstów pełnych mizoginizmu, nekrofilii i innych chorych rzeczy, zrezygnował tym razem z tych tematów, a zastąpił je ekshibicjonistycznymi wyznaniami i subiektywnymi odczuciami. Przyznam, że to jeden z moich ulubionych rapowych tekstów: jego realizm i głębia imponują mi do dziś.

Zresztą "Ever So Clear" to nie tylko świetny tekst, ale i zaskakująca produkcja. Nawet tu można odnaleźć metaforę odwiecznych zmagań Bushwicka: z jednej strony mroczny tekst, z drugiej warstwa muzyczna, która bardziej pasowałaby do obecnego wcielenia Richarda Shawa, bo tak brzmi jego nazwisko, niż tego z początku lat 90.

Naprawdę polecam wczytać się w tekst, aż roi się od perełek. Jedną z nich jest kończąca tekst bystra pointa: "But it's fucked up I had to lose an eye to see shit clearly". Prawda, że piękne?


darksear
Ostatnie 4 wersy tego kawałka są po prostu miażdżące a zwłaszcza "But god told me everything is gonna be alright" Mistrz swego czasu w h*j się nim jarałem. A nowa płytka też konkret ;)
Yamato
Okładka "We can't be stopped" dyskwalifikuje jego twórczość.
Anonim
Piękny numer. Wczuta w tekst i vibe. Szczere gówno.
5g
genialne, jak całe Geto Boys, w tym "mind playing tricks on me"
maciej z południa
propsuje zawsze
Anonim
świetne... zajawka, styl, klimat i'm love in it

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>