Co$$ "Najbardziej niedoceniony raper w L.A.?" (Świeża Krew #22)Kojarzycie może twórczość Blu, Exile'a lub Fashawna? Jeśli tak, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że ksywa Co$$ już Wam się obiła o uszy. Mogliście go bowiem usłyszeć m.in. na debiutanckim LP Fashawna "Boy Meets World" (w kawałku "Sunny CA") lub też na płycie producenckiej Exile'a "Dirty Science" z 2006 roku w dwóch numerach. A także wielu wspólnych nagraniach z Blu. Jeśli natomiast nie macie zielonego pojęcia, kim jest Co$$, nie martwcie się, już spieszę z pomocą.

Troy "Co$$" Johnson to pochodzący z Los Angeles MC, umiejętnie balansujący między ulicznym i ambitnym, poetyckim rapem. Wnikliwy obserwator otoczenia, wychowany wśród gangów i przemocy kalifornijskich ulic, a zarazem chłopak, który szczęśliwie nie uległ tej presji i nigdy do gangu nie wstąpił. Liczne doświadczenia pozwoliły mu jednak tworzyć muzykę, która oferuje pełną, zrównoważoną perspektywę życia w owianym złą sławą Mieście Aniołów.
Świetnym przykładem, definiującym styl Co$$a jest jego pierwszy singiel z tegorocznej płyty "Before I Awoke" pt. "Spaceman". Czyli oryginalne i świeże połączenie jazzowego pianinka z klasycznymi G-funkowymi piszczałkami na refrenie - ciekawy pomysł, zaskakująco dobry efekt. Do tego jak zawsze życiowe i treściwe wersy, pełne gry słownej, położone na bit charakterystycznym flow.Dumnie reprezentujący swoje osiedle Leimert Park Co$$ (wcześniej Ca$hus King) to raper, który równie dobrze odnajduje się na zbasowanych, mocno bujających, westcoastowych bitach ("In The Wind"), co na podkładach futurystycznych, elektronicznych ("So Simple"), czy spokojnych, soulowych ("Time Is Now") lub jazzujących ("Pot Ash"). Właśnie ta różnorodność i umiejętność poradzenia sobie z każdego rodzaju bitem sprawia, że Co$$ to raper, jakich obecnie na Zachodnim Wybrzeżu mało. Nawet gdy nawija na eastcoastowych bitach, to cały czas czuć w nim ten pierwiastek prawdziwego westcoastowca.

Jeśli chodzi o teksty, to w dużej części Co$$ mówi o otaczającej go rzeczywistości, opowiada uliczne historie, a także zawiera dużo refleksji, treści osobistych. Jednym z bardziej przejmujących utworów jego dorobku jest numer "Save Them" z mixtape'u "The Future's Past". Raper wspomina w nim znajomych, których stracił w wyniku bezsensownej, ulicznej przemocy i wojny gangów. Przedstawia też dramat tej sytuacji - choć próbował na różne sposoby, nie zdołał ich ocalić. Warto zwrócić uwagę też na drugi singiel z "Before I Awoke" - "Pot Ash" (Exile na bicie). Jest to utwór bardzo osobisty, w którym MC opowiada o swoim zmarłym ojcu i o tym, jak ciężko było mu dorastać bez niego. Troy stracił ojca w wieku 15 lat i to wydarzenie w dużym stopniu wpłynęło na jego późniejszą twórczość i kształtującą się osobowość. Jak sam mówi w "Pot Ash", od tego momentu więcej się smuci, niż uśmiecha.Oczywiście nie wszystkie numery ma Co$$ takie poważne, umie też stworzyć track beztroski, wyluzowany ("Out There", "So High") lub po prostu klasyczny banger ("Burn It Down", "Bangin").Oprócz tegorocznego, wydanego nakładem Tres Records, pełnoprawnego debiutu "Before I Awoke", Co$$ ma na koncie jeszcze 4 mixtape'y/darmowe albumy. W 2009r. ukazało się "Tomorrow's Yesterday", a w 2010 wspólne LP z producentem o ksywie Numonics, zatytułowane "Revelations". Gościnnie na "Revelations" pojawili się m.in. Reks, Naledge i Freddie Gibbs. W 2011 wypuścił jeszcze 2 mixtape'y pełne oryginalnych kawałków - "The Future's Past" w marcu i "Sleepwalking" pod koniec maja. "Before I Awoke", na którym usłyszeć możemy gościnnie m.in. Aloe Blacca, Blu, Sene, a także bity m.in. od Exile'a, ujrzało światło dzienne 21 czerwca.

Słowem podsumowania, Co$$ to bardzo zdolny MC, mający dużo do powiedzenia i robiący to w sposób szczery, oryginalny i ciekawy. Artysta mocno zakorzeniony w klasyce westcoastu, czerpiący z niej najlepsze elementy i łączący je z jazzem, soulem oraz brzmieniami futurystycznymi, kosmicznymi. To inteligentny chłopak, który pomimo wielu trudnych doświadczeń cały czas twardo stąpa po ziemi, pamiętając, skąd pochodzi, ale też wiedząc, dokąd zmierza. A także kolejna warta uwagi twarz Nowego West Coastu i nadzieja na przyszłość tamtejszej sceny. W końcu nie bez powodu Los Angeles Times nazwało go najbardziej niedocenionym raperem w L.A..

Fanpage Co$$a na facebooku

Jeśli chcecie kupić Before I Awoke w wersji fizycznej (CD lub LP), to możecie to zrobić na stronie ebay w sklepie wytwórni Tres Records (za CD / LP z przesyłką wyjdzie 60zł - są w takiej samej cenie).

Pozostałe 4 mixtape'y Co$$a ściągniecie za darmo z jego oficjalnej strony, lub bezpośrednio pod spodem (linki). Również pod spodem, na samym końcu znajdziecie konkretny, dwuczęściowy wywiad z artystą.

"Sleepwalking" (2011) ; odsłuch
"The Future's Past" (2011) ; odsłuch
 Coss & Numonics "Revelations" (2010) ; odsłuch
"Tomorrow's Yesterday" (2009) ; odsłuchreklama

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>