Jazz

Jazz

video
dodano: 2017-01-03 13:00 przez: Marcin Natali (komentarze: 0)

Uznany włoski producent Fabio Puglisi oraz współautor tekstów Jay Harden, pragnąc przywrócić ducha soulu, zaprosili do współpracy wychowanego w Teksasie, dysponującego bogatym, niskim wokalem piosenkarza Jey Nemora. Efektem jest tętniąca życiem muzyka przywołująca na myśl złotą erę soulu i dokonania Gil Scott-Herona czy Marvina Gaye'a.

W rozwinięciu znajdziecie teledysk do inspirowanego sytuacją społeczno-polityczną "Noise Pollution" oraz lyric video do utworu "Love Will Find You".

recenzja
dodano: 2016-12-22 20:00 przez: Jędrzej Pawłowski (komentarze: 3)

2016 rok obfitował w wiele świetnych muzycznych momentów, a niewątpliwie jednym z najważniejszych był powrót po 18 latach przerwy legendarnego zespołu A Tribe Called Quest z ich ostatnim albumem „We Got It from Here… Thank You 4 Your Service”. Wydarzeniem, które dodatkowo spotęgowało wyjątkową atmosferę, jaka wytworzyła się wokół tej płyty była niespodziewana śmierć jednego z członków grupy - Malika „Phife Dawga” Taylora, który odszedł z tego świata w marcu, czyli jeszcze przed zakończeniem prac nad ich najnowszym dziełem. Na całe szczęście tragedia ta nie powstrzymała kolegów Five Footera przed wydaniem „We Got It from Here…”, którego premiera przypadła na niezwykle burzliwy okres w amerykańskim życiu publicznym. Trzeba przyznać, że ATCQ nie mogli sobie wybrać lepszego momentu na wypuszczenie tak pełnej pozytywnej energii, a przy tym społecznie zaangażowanej płyty jak ta.

recenzja
dodano: 2016-12-05 17:00 przez: Jędrzej Pawłowski (komentarze: 6)

Na ostatnim solowym albumie Tego Typa Mesa „Trzeba było zostać dresiarzem” pojęciem kluczowym była prostota, która objawiała się zarówno w warstwie brzmieniowej, jak i tekstowej. Z wyjątkiem kilku utworów, płyta ta była oparta w dużej mierze o typowo hip-hopowe podkłady, które stanowiły tło dla opisu polskiej rzeczywistości i jej nieodłącznych elementów w postaci Januszy, spiętych dresiar i ochroniarzy Patryków. Pod tym względem „AŁA.” jest pewnym odejściem od ostatniej solówki rapera. Oczywiście Mes nadal stawia siebie w pozycji obserwatora otaczającej go rzeczywistości, lecz tym razem dużo większy nacisk położony został na jego poglądy i punkt widzenia. Muzycznie album ten jest najbardziej alternatywną, a zarazem najmniej hip-hopową rzeczą w dorobku warszawiaka.

recenzja
kategorie: Hip-Hop/Rap, Jazz, Recenzje
dodano: 2016-11-17 17:00 przez: Maciej Sulima (komentarze: 3)

Mixtape = "kradzione bity" + premierowe zwrotki rapera spisane i nagrane w ferworze gęsto kipiącej zajawki - to równanie doskonale obrazuje standardowe podejście artystów kultury hip-hop do owej dźwiękowej formy przekazu treści. Musiało znaleźć się odstępstwo od tej reguły i cieszę się, że okazało się nim "Puzzle Mixtape" wrocławskiego kolektywu Electro-Acoustic Beat Sessions. Ba, właściwie to kilka odstępstw. Zacznę od najważniejszego, muzycznego. Jazz w najpiękniejszej postaci, reinterpretujący żywym instrumentarium Madlibowe "Burgundy Whip" z MEDem na mikrofonie oraz z rodzimego podwórka rapowego "Kawałek o życiu" Smarkiego, czy też "Rozmowę" Łony. Mało? A na samym kasetowym mixtapie ambitnej muzyki, skierowanej ku otwartym, hip-hopowym głowom jest jeszcze więcej. A no właśnie - kasetowym. Twórcy zdecydowali się na dwie formy oddania ich dzieła w ręce słuchaczy - darmowy digital oraz 200 kaset. Szczęśliwi ci, mogący posłuchać tego wprost z boomboxa. Uwierzcie - muzyka płynąca z kaseciaka smakuje znacznie lepiej. Zaiste, obok "Tego Chciałem" autorstwa Skubiego i kwartetu Tomka Nowaka, mamy w 2016 roku na tej smutnej scenie możliwość obcowania z dźwiękami najwyższych lotów. I nie ma w tym sformułowaniu krzty przesady.

kategorie: Jazz, News
dodano: 2016-11-16 18:16 przez: Maciej Sulima (komentarze: 0)

Krótko po premierze darmowego wydawnictwa “PUZZLE Mixtape” , będącego zbiorem nagrań zespołu z licznych sesji odbywających się we Wrocławiu w latach 2012-2014, septet Electro-Acoustic Beat Sessions przygotowuje debiutancki album pt. “Repetitions (Letters To Krzysztof Komeda)”. Album ukaże się nakładem Astigmatic Records , a dziś otrzymujemy pierwszy singiel promujący to wydawnictwo - "Waltzing Beyond", a więc interpretacja utworu Krzysztofa Komedy. Pierwotna wersja utworu „Waltzing Beyond” skomponowana została do wiersza Czesława Miłosza – to dobrze znana „Piosenka o końcu świata”. Owy singiel znajdziecie w rozwinięciu.

recenzja
kategorie: Hip-Hop/Rap, Jazz, Recenzje
dodano: 2016-11-11 17:43 przez: Maciej Sulima (komentarze: 0)

Ponad rok temu, pisząc recenzję znakomitego "Będzie Dobrze", w kończącym ją akapicie użyłem sformułowania "Wierzę, że "Będzie Dobrze" zostanie docenione przez słuchaczy i przed wszystkim do nich dotrze, bowiem taki projekt nie zdarza się zbyt często (...)." Miałem rację, ponieważ od tamtej pory Eskaubei z kwartetem pod dowództwem Tomka Nowaka zjechali Polskę wzdłuż i wszerz, zahaczając przy tym o przynajmniej kilka jazzowych eventów jak i festiwali (Hip Hop Kemp chociażby, gdzie zachwycili publiczność), będących zapewnie dla samego rzeszowskiego rapera onegdaj w sferze marzeń. Grali dla różnych wiekowo odbiorców, za każdym razem zbierając przy tym same pochlebne opinie. Zatem, jeżeli przyjmiemy, że "Będzie Dobrze" było niejako przepowiednią ich muzycznej drogi, "Tego Chciałem" staje się z miejsca potwierdzeniem, że ci muzycy wciąż mają się świetnie i jeszcze nie powiedzieli ostatniego słowa i, co za tym idzie, nie jeden projekt ich autorstwa pojawi się w rękach słuchaczy. Fuzja jazzu i rapu to studnia bez dna, z której można czerpać nieskończenie wiele razy, żonglując dźwiękami i wersami, mając rzecz jasna odpowiednie predyspozycje. Skubi i Tomek Nowak Quartet są tego najlepszym dowodem.

kategorie: Audio, Hip-Hop/Rap, Jazz, News
dodano: 2016-10-26 16:30 przez: Wojciech Wiktor (komentarze: 0)

Coraz bliżej premiera drugiego albumu Eskaubei & Tomek Nowak Quartet pt. "Tego Chciałem". Po zeszłotygodniowej prezentacji teasera, zespół muzyków łączących jazz z rapowanymi tekstami prezentuje promomix albumu. Premiera płyty planowana jest na 4 listopada.

dodano: 2016-10-23 17:00 przez: Piotr Sosienko (komentarze: 0)

Mamy rok 2011, kiedy Jedi Mind Tricks wydają album bez Stoupe. Pojawiło się wtedy wiele spekulacji, dlaczego w grupie nie ma już "wielkiego" producenta. Jak się później okazało - Stoupe pracował nad swoimi rzeczami. W jednym z wywiadów powiedział, że musi odpocząć od tego typu muzyki i zacząć szukać czegoś nowego. I tak też się stało. 

Ish, Aaron, Noesis, Haley i nasz geniusz stworzyli grupę o nazwie Red Martina. Wszyscy poznali się grając w mini golfa, połączyła ich muzyka. Już w 2011 roku, kiedy Stoupe nagrał "Vespertina" można było usłyszeć w jaką stronę idzie jego inspiracja w muzyce. Wydając Red Martina Kevin chciał pokazać, że jest niezależnym twórcą i że nie chce być cały czas łączony z JMT, która to grupa przeżywała już wzloty i upadki, ale pomińmy sprawę Jus Allah. Red Martina jest raczej niszowym projektem, w którego włożono sporo czasu i mało pieniędzy na promocję, a raczej jej brak. Kiedy rozmawiałem ze Stoupe ponad dwa lata temu, to mówił, że chciałby wydać Red Martinę na wosku, ale niestety koszta dla nich są zbyt wysokie, a proces tłoczenia jest zbyt długi, by mogli się tym zajmować na bieżąco. Woleli poświecić się nagrywaniu kolejnych albumów - jak przyszłość pokazała - drugiego albumu Red Martina. 

kategorie: Hip-Hop/Rap, Jazz, News
dodano: 2016-10-08 17:41 przez: Mateusz Natali (komentarze: 2)

17 października na rynek trafi „Puzzle”, mixtape Electro-Acoustic Beat Sessions, jazz-hopowego zespołu z Wrocławia. Na płycie znajdą się jazzowe interpretacje rapowych klasyków polskiej sceny, m.in. „Kawałka o życiu” Smarkiego Smarka, „Każdy ponad każdym” Sokoła i White House czy „Rozmowy” Łony i Webbera. Na krążku znajdzie się też nowa wersja kultowego numeru A Tribe Called Quest „Find A Way”. Nie zabraknie wyjątkowych zagranicznych gości.

dodano: 2016-09-25 15:00 przez: Piotr Sosienko (komentarze: 1)

Jest całe mnóstwo albumów, o których można napisać w tym cyklu. Muzyka ma to do siebie, że mocno działa na nasze receptory słuchu, w szczególności, kiedy jest to dobra muzyka. Dzisiaj wylałem kubek kawy na klawiaturę, później przypomniałem sobie o tej świetnej płycie. Odpaliłem album i klawiaturę ekranową i zacząłem skrobać ten artykuł myszką.

Tagi:
recenzja
kategorie: Hip-Hop/Rap, Jazz, Recenzje, Soul
dodano: 2016-09-05 21:00 przez: Jędrzej Pawłowski (komentarze: 0)

BadBadNotGood, czyli obecnie jeden z moich ulubionych zespołów, powrócił w lipcu z nowym albumem pt. "IV", który wydany został nakładem Innovative Leisure. Przy okazji premiery nowego materiału od kanadyjskiej grupy postanowiłem przypomnieć sobie ich wcześniejsze, niezależne wydawnictwa, które znaleźć można na platformie Bandcamp. Słuchając ich nie mam wątpliwości, że jednymi z kluczowych pojęć dla twórczości tego zespołu są rozwój i kreatywność, które objawiają się w ciągłym poszukiwaniu nowych muzycznych rozwiązań i zaskakiwaniu słuchaczy.

dodano: 2016-07-31 17:00 przez: Karolina Dobkowska (komentarze: 0)

Czy powroty do przeszłości są możliwe? Odpowiedź na to pytanie pomogła znaleźć mi wytwórnia Astigmatic Records, która niespełna miesiąc temu wysłała mi przesyłkę. Zawartością było winylowe wydanie albumu od Bitaminy - trio, którego wcześniej nie kojarzyłam i szczerze powiedziawszy, nie spodziewałam się zachwytów. Jednak muzyka ma to do siebie, iż potrafi zaskakiwać w najmniej oczekiwanych momentach i tak też było tym razem.

kategorie: Audio, Hip-Hop/Rap, Jazz, News
dodano: 2016-07-05 10:00 przez: Maciej Wojszkun (komentarze: 1)

Fani oldschoolowego hip-hopu z pewnością kojarzą nazwę Stetsasonic - legendarnej grupy, jednej z pierwszych łączących żywe instrumenty z turntable'ami, prekursorów alternative hip-hopu i jazz rapu... "Bracia Stetsoni" wydali trzy albumy ("On Fire", "In Full Gear", "Blood, Sweat & No Tears"), które każdy szanujący się fan rapu znać powinien.

Jednym z filarów Stetsasonic był Daddy-O - znakomity, wszechstronny producent i raper (produkował i remiksował tracki m.in. dla Mary J. Blige, Big Daddy Kane'a i... Red Hot Chili Peppers), manager, łowca talentów, słowem - człowiek-orkiestra. W 2015 - 12 lat po debiutanckim "You Can Be a Daddy, But Never Daddy-O" Daddy powrócił z nowym solowym albumem o nazwie "#EverybodyButKRS". A rok 2016 będzie dlań jeszcze bardziej pracowity!

wydarzenie
dodano: 2016-06-29 14:30 przez: Maciej Wojszkun (komentarze: 0)

To nie koniec informacji o kozackich festiwalach! Jak co roku, na początku sierpnia (dokładniej 5-7 sierpnia) w katowickiej Dolinie Trzech Stawów odbędzie się OFF Festival - święto muzyki alternatywnej, trzy dni wypełnione po brzegi niesamowitą mieszanką muzyki, która inspiruje, szokuje i bawi.

video
dodano: 2016-06-23 09:48 przez: Wojciech Wiktor (komentarze: 1)

Prezentujemy klip promujący tegoroczną edycję koncertu Art Celebration: History of the Rhythm, odbywającego się w Rzeszowie w ramach festiwalu Wschód Kultury. Wzorem pierwszej edycji koncertu (Jazz & Hip Hop – 2013) produkcją, cutami, miksem i masteringiem zajął się DJ Eprom. W utworze pojawili się wykonawcy biorący udział w koncercie Art Celebration - raperzy: Te-Tris i Eskaubei oraz muzycy: Zbigniew Jakubek, Damian Kurasz i Tomasz Nowak. Jako wprowadzenie posłużyły słowa o rytmie autorstwa Wojciecha Karolaka.

Strony