Podsumowania dekady

Podsumowania dekady

dodano: 2011-04-16 20:00 przez: Mateusz Natali (komentarze: 27)


Później niż zapowiadaliśmy, ale mamy dla was już ostatni materiał w ramach naszych podsumowań dekady. Mało kto nadawałby się do tego lepiej niż Wujek Samo Zło, którego złapaliśmy w warszawskim Harlemie.

Niepoprawny zajawkowicz, siedzący w rapie aktywnie od kilkunastu lat - jako MC, pierwszy znany szerzej polski freestyle'owiec oraz prezenter, który razem z kamerami Vivy a potem MTV zjechał Polskę wzdłuż i wszerz, odwiedzając mnóstwo większych i mniejszych rapowych imprez.

video
dodano: 2011-04-01 21:00 przez: Mateusz Natali (komentarze: 45)

W ten weekend ostatecznie zamykamy nasze podsumowania dekady. Planowaliśmy zrobić to już w marcu, ale problemy techniczne sprawiły, że zostały nam jeszcze dwa ostatnie, ale bez wątpienia warte uwagi wywiady - przed kamerą zasiedli z nami DonGuralesko i Wujek Samo Zło. Na pierwszy ogień mamy dla was nietypową, pełną dygresji i ciekawych stwierdzeń rozmowę z pierwszym z nich...

Tagi:
video
dodano: 2011-03-21 20:00 przez: Mateusz Natali (komentarze: 45)

Nasz wywiad-rzeka (albo wręcz ocean), czyli trwające 150 minut (2,5h!) videopodsumowanie dekady z Peją dobiega dziś końca. W ostatniej części usłyszycie conieco o rapowych wytwórniach, Ascetoholix, Jędkerze, poczuciu własnej wartości u MC's czy stosunkach z mediami...

Tagi:
dodano: 2011-03-19 13:30 przez: Wojciech Graczyk (komentarze: 15)


Podsumowanie dekady nie byłoby pełne gdybyśmy nie uwzględnili sprzedaży płyt, trzeba zrobić to więc zamykając szufladkę z ostatnim dziesięcioleciem... Poniższy ranking to dziesięć najlepiej sprzedających się w minionej dekadzie płyt w Stanach Zjednoczonych. Podsumowanie obejmuje płyty autorskie (odpada ścieżka dźwiękowa do filmu "Ósma Mila"), wydane w latach 2001-2010 i liczone do końca 2010 roku (dlatego niedawny diament "Eminem Show" nie jest uwzględniony). Zapraszam do czytania.

video
dodano: 2011-03-18 20:30 przez: Mateusz Natali (komentarze: 38)

Przedostatnia część naszego 150-minutowego podsumowania dekady z Peją to kontynuacja ostatnich wątków a także m.in. dalsza rozmowa o uniwersalności hip-hopowej kultury.

Jak zmieniło się nowojorskie i kalifornijskie brzmienie? Dlaczego warto przywoływać klasykę w swoich utworach? Dlaczego każdy może być hip-hopowcem i nie można ograniczać tego tylko do ludzi z ulicy? Dlaczego jedni słuchacze nie powinni uznawać się za lepszych od innych?
Tagi:
video
dodano: 2011-03-17 20:00 przez: Mateusz Natali (komentarze: 41)

Po krótkiej przerwie wracamy do Was z ostatnimi częściami obszernego 150-minutowego videpodsumowania dekady z Rychem Peją. Część piąta skupia się przede wszystkim na zmianach, które zaszły w tym dziesięcioleciu w polskim rapie a także na korzeniach naszej kultury i tym, czego brakuje dziś w podejściu wielu hip-hopowców. Od siebie dodam jeszcze, że pada tu parę naprawdę celnych "złotych myśli", które powinni wziąć do siebie fani różnych rapowych podgatunków.

Tagi:
dodano: 2011-03-16 18:00 przez: Mateusz Natali (komentarze: 10)
Podsumowanie od Reksa mieliśmy dla was przyszykowane, by puścić je tuż przed koncertem, ale natłok ogarniania spraw z nim związanych sprawił, że akurat ten temat gdzieś nam umknął.

Jednak co się odwlecze... W ten sposób krótki komentarz, który napisał nam Reks odnośnie ostatniego roku i dekady możecie przeczytać w ramach tygodnia specjalnego z reprezentantem ShowOff.

video
dodano: 2011-03-09 20:00 przez: Daniel Wardziński (komentarze: 33)
Wśród osób z którymi mieliśmy przyjemność porozmawiać przy okazji naszych podsumowań zakończonej dekady 2001-2010, znalazł się jeden z najcenniejszych dla naszej sceny duetów MC/producent. Gdyby nie było Łony, polski rap straciłby 50% zawartej w nim pogody ducha i mądrości, bez Webbera nie dostalibyśmy charakterystycznie pociętych, świetnie produkowanych klasyków, których zapomnieć się nie da w żaden sposób.

Zapraszamy was do zrealizowanego w formie videowywiadu podsumowania dekady z Łoną i Webberem.

Tagi:
video
dodano: 2011-03-08 20:00 przez: Mateusz Natali (komentarze: 60)

Obejrzeliście już 3 części podsumowania dekady z Peją, ale jeszcze wiele przed wami. Dziś mamy część czwartą a w niej... Co zmieniło się w rapowych imprezach przez te 10 lat? Czy Rycha nie kusiło by samemu wejść za gramofony? Jakie były muzyczne różnice między Peją a Decksem? Dlaczego nie można zamykać się w jednym rapowym nurcie? Co ma na celu reedukacja?
Tagi:
video
dodano: 2011-03-07 20:00 przez: Mateusz Natali (komentarze: 45)

W trzeciej części naszego podsumowania dekady z Peją porozmawiamy jeszcze sporo o rodzimej scenie. Czy ciężej teraz wypłynąć młodym twarzom? Czy Peja dostaje dużo maili z kawałkami od młodych MC? Jaki jest efekt uboczny rozwoju technologii? Czy istnieje jakiś hip-hopowy kodeks zasad? Jaka jest przyszłość rapu w Polsce?

Zarazem przejdziemy też do rozmowy o tym, co działo się w USA.
Czy była to dobra dekada dla amerykańskiego rapu?
Tagi:
video
dodano: 2011-03-06 21:20 przez: Mateusz Natali (komentarze: 64)

Po komentarzach i oczekiwaniu widzimy, że pierwsza część podsumowania dekady z Peją przypadła wam do gustu. Części drugiej nie udało nam się wrzucić w piątek (za co przepraszamy), ale dziś, w niedzielny wieczór mamy dla was kolejne 24 minuty wywiadu.

Tagi:
video
dodano: 2011-03-03 18:05 przez: Mateusz Natali (komentarze: 68)

Spiętrzone problemy techniczne trochę nas zwolniły, ale nie powstrzymały... i dziś mamy już dla was pierwsze 20 minut rozmowy z Peją, którą przeprowadziliśmy tydzień temu w Poznaniu.

Planowaliśmy jakieś 30-40 minut, tymczasem muzyka okazała się językiem wszechświata a nasz wywiad stał się wywiadem-rzeką (albo i oceanem). Efektem jest około 150 minut rozmowy o tym, co działo się w rapie przez ostatnie 10 lat, zarówno jeśli chodzi o twórczość Rycha jak i o polską i zagraniczną scenę. Czego dowiecie się z pierwszej części?

dodano: 2011-02-25 21:00 przez: Marcin Natali (komentarze: 5)


Cymarshall Law w roku 2010 nie próżnował i wypuścił w zeszłym roku aż 3 projekty. W styczniu ukazała się jego EPka "Creator's Kid EP", w czerwcu druga płyta Everliven Sound (Cymarshall Law i Skit Slam) "Freedom II", i wreszcie w sierpniu trzecia solowa płyta zatytułowana "Freedom Express Line". Dodajmy do tego 8 bardzo fajnie zrealizowanych klipów, promujących powyższe projekty.

Jako, że Cymar to również niezwykle pozytywny i otwarty gość, bez wahania zgodził się podzielić się z nami swoimi wrażeniami odnośnie minionej dekady i roku 2010 w rapie. Jesteście ciekawi, jak raper zapamiętał te lata i jakie płyty traktuje jako bezwzględne klasyki?

dodano: 2011-01-31 15:00 przez: Mateusz Natali (komentarze: 28)
W weekend zaprezentowaliśmy wam nasze rankingi płyt wydanych w trakcie minionej dekady. Zastanawiacie się pewnie, co z singlami i czy ukaże się podobny spis ich dotyczący?

Otóż po części - rozwiążemy to w inny sposób, zarazem pomagając wam lepiej i skuteczniej przenieść się do lat minionych. Już wyjaśniam o co chodzi...

dodano: 2011-01-30 17:00 przez: Daniel Wardziński (komentarze: 33)


Żeby coś ocenić poza ferworem bieżących wydarzeń potrzeba dystansu czasowego... Ubiegła dekada w powszechnej opinii była tą gorszą, która nastąpiła po hołubionych latach 90. Czy aby na pewno? Owszem trendy, mainstreamowe wynalazki, ogólnie przyjęte normy poleciały na łeb na szyję w dół, ale lata 2001-2010 to również dziesiątki albumów, które będziemy wspominać z wielkim szacunkiem dla ich poziomu.

Dekada ta była dla wielu z nas pierwszą w której świadomie obcowaliśmy z rapem, walczyliśmy z własną ignorancją, poznawaliśmy nowe rejony na mapie Stanów, nowe labele, style... Mam to szczęście, że podsumowanie jest subiektywne, bo sam zdaje sobie sprawę jak wiele ciekawych cedeków do nadrobienia zostawiła ta dekada i z jak wielu musiałem lub chciałem zrezygnować. Obiecuję wam, że następne podsumowanie dekady (kiedy redakcja Popkillera będzie już lokować swoje miliony na Kajmanach), będzie rzetelniejsze, sasasa... Teraz moje dwadzieścia płytek za które zawsze będę wdzięczny dekadzie 2001-2010.


Strony