47 lat temu narodził się hip-hop - celebrujmy!

kategorie: USA, Hip-Hop/Rap, Klasyka, News
dodano: 2020-08-11 14:49 przez: Mateusz Natali (komentarze: 7)

11 sierpnia 1973 18-letni jamajsko-amerykański DJ Kool Herc wyprawił imprezę na 1520 Sedgwick Avenue na Bronksie. W jej trakcie zamiast puszczać pełne numery postanowił pobawić się nimi i serwować jedynie partie instrumentalne, nazwane breakami. W trakcie tychże breaków jego przyjaciel Coke La Rock chwytał mikrofon i podkręcał publikę do lepszej zabawy. Panie i panowie, tak oto narodził się hip-hop.

11.08.1973 jest dziś uznawany za datę narodzin hip-hopu a budynek przy 1520 Sedgwick Avenue - miejsce jego narodzin, oficjalnie uznane przez miasto Nowy Jork i oznaczone na mapach tablicą 'Hip Hop Boulevard'.

Mieliśmy ogromną przyjemność dotrzeć tam 2 lata temu w ramach podróży, którą relacjonowaliśmy potem w cyklu "Popkiller sam w NY" - dziś przypomnijmy sobie okolicznościowo jak czasy powstawania hip-hopu wspominali przed naszą kamerą pionierzy, Grandmaster Caz i Grandmaster Flash, a także jak wyglądała impreza, na której wpadliśmy na samego Ojca Hip-Hopu, DJ-a Kool Herca:

Hip-Hop Museum? Grandmaster Caz showed us his crib in the Bronx!

Grandmaster Caz - interview pt 1: "Hip-Hop Pioneers are still here, it's not ancient history!"

Grandmaster Caz exposes how Industry destroyed Hip-Hop's Unity & Substance - interview pt 2

Grandmaster Flash - wywiad o serialu "The Get Down”

10 years of Toca Tuesdays - we visited legendary New York Party!

FRU
...niech żyje nam !
Jebaćbor
Eh w tym roku zapomniałem i wczoraj nie celebrowałem ale za to dziś przycelebruje porządnie. Rok temu jeszcze pamiętałem co do dnia.
Real HH 90
To co powiedział Grandmaster Caz w tym małym wywiadzie zgadzam się całkowicie ale nie wiem czy ktoś wie kto to wogle Grandmaster Caz,Coke La Rock,Dj Kool Herc, Cold Crush Brothers,Busy Bee,Slick Rick,Doug E Fresh,Kid Capri,Biz Markie,Dj Jazzy Jay,Dj Jazzy Jeff,Kool Dj Red Alert,Grand Wizard Theodore,The Fantastic Five,Grandmaster Flash & The Furious Five, Afrika Bambaataa,Whiz Kid,Crash Crew,Marley Marl,Mc Shan,Roxanne Shante,Kurtis Blow,Melle Mel,Dj Clark Kent,L Brothers,Dana Dane,Hashim,Fresh 3 MC's,Masterdon Committee,Disco Four,Pumpkin And The Profile All-Stars,High Fidelity Three,The Imperial Brothers,to jest prawdziwy Old School ciekawe ilu z was tutaj komentujących zna tych ludzi i grupy?????I zakończę to zdaniem Krs One "Rap is something you do. Hip-hop is something you live". Kultura Hip Hop zawsze będzie istniała.
DziuraweSample
Ciekawe ilu z nich wie kim był Grandmaster Flowers, Kool DJ Dee, Fat Mike, Disco King Mario i wielu will innych, którzy w hip hop włożyli wiele, a zostali wyparci z jego historii ...
Jebaćbor
Znam 2/3 wymienionych i to tak nie tylko z ksywy, trochę twórczości, wiem kto to był itp. Np. Grandmaster Flash & The Furious Five - The Message słuchałem setki razy a teraz na co dzień słucham sobie aktualnie chief keef, zillakai, nba youngboy, 03 greedo i co Ty na to? Z klasyków słuchałem ostatnio ponownie doggystyle, na początku lata mnie naszło na snoop'a. Wiadomo, istnieje już 47 lat i nie widzę powodu dlaczego miała by przestać istnieć.
Jacek88
Za młody jestem by ich znać, ale ziomek mi dużo opowiadał o historii tej kultury, starszy kolega wychowany PRL, i podobno HH zaczął się od writingu w 63 na Brooklynie i później w 60 i 70 gazety, a właściwie Ci pseudo pro znawcy , redaktorzy to zaczęli nazywać graffiti, i tak powstał pierwszy element hip hopu, jako kultury, trzeba pamiętać o korzeniach jesteśmy spadkobiercami tych co tu byli przed nami, racja.. ale w sumie młodzi ludzie teraz mają trap jakiś z dupy wysłany i autotune i śpiewają pioseneczki jakieś śmieszne ale to jest ich czas, my już swoje przeżyliśmy, ciężko mieć tak naprawdę do nich pretensje, no bo w końcu Ameryki nie odkryje się 2 razy, a ty ziomeczku znasz tych wszystkich ludzi i grupy co wymieniłeś, z gazet ,z radia, z telewizji, z internetu, czy może osobiście?
Real HH 90
Masz rację DziuraweSample niewielu wie o ich istnieniu a szkoda bo to są korzenie Kultury Hip Hop ja mam w kolekcji wiele płyt z rapem z tamtego okresu bo dla mnie osobiście to są ważne korzenie tejże Kultury pozdrawiam DziuraweSample.

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>