Eminem "Role Model" (Diggin In The Videos #298)

video
dodano: 2013-11-05 19:00 przez: Piotr Zdziarstek (komentarze: 7)

Każdy zna na pamięć klasyki pokroju "The Way I Am", "Real Slim Shady" czy słusznie nagrodzone Oscarem "Lose Yourself". Są to numery i teledyski, które kojarzą nie tylko słuchacze rapu, ale także Twoja mama, listonosz i sąsiad spod 15. Dlatego - aby unikać oczywitości - pragnę Wam przypomnieć nieprawdopodobny utwór pt. "Role Model". Ladies and Gentlemen... The Great Eminem!

"Role Model" pochodzi ze "Slim Shady LP", a zrealizowany do niego klip odznacza się dość mrocznym, a zarazem prześmiewczym (w psychopatycznym stylu) wykonaniem i wstawkami w estetyce vintage, które przywodzą na myśl nieme kino. Sam obraz dość wiernie odzwierciedla tekst utworu i bezpośrednio nawiązuje do chorych pomysłów Eminema. 

Jeżeli chodzi o tematykę utworu, to mieliśmy z nią do czynienia - w mniejszym lub większym stopniu - już kilka razy ("Real Slim Shady", "Sing For The Moment" czy choćby "Who Knew"). Slim wciela się w idola, siedzi na swoim tronie szydercy i kpi z ludzi, którzy bezmyślnie go kopiują, przyswajając to, co mówi bez żadnych osobistych refleksji. Rzuca wyzwanie słuchaczom, apeluje by wszyscy brali z niego przykład, przyznając się przy tym do wszystkiego co nielegalne, niemoralne i haniebne. Śmiało, dzieciaki, w końcu to Pan z Telewizji. Właśnie próbuje się utopić. Możecie wypróbować to w domu, możecie być dokładnie takie jak on.

Pierwsze co się rzuca w uszy podczas odsłuchu, to nieprawdopodobny, zakręcony bit stworzony przez Dre oraz Mel-Mana. Skromny w wyrazie, klimatyczny i zapadający w pamięć; powoduje gwałtowny przypływ nostalgii, zwłaszcza teraz, gdy Eminem już dawno przestał nawijać na tak minimalistycznych, brudnych bitach, kierując się raczej w nowoczesną hip-popową stronę. 

Zdecydowanie warto tutaj wspomnieć o cenzurze, która dobrała się do tyłów Eminema, zarówno przy realizacji teledysku jak i samego utworu. Niektóre, co bardziej szokujące teksty zostały wycięte lub zagłuszone, a inne - co ciekawe - zastąpione zupełnie innymi wersami (I strangle you to death then I choke you again/And break your fucking legs til your bones poke through your skin zamienia się w: A hell spawn dropping a stealth bomb/6 mics in The Source — they borrowed one from LL’s arm).

Również bezczelny tekst o Nicole Brown i Ronaldzie Goldmanie musiał ulec zmianie. Ostatecznie nie ukazał się w oryginalnej wersji nawet na samym albumie (polecam odwiedzić Rapgenius.com by zasięgnąć więcej informacji). Co do subtelnych różnic w samych klipach - polecam Wam ich poszukać na własną rękę, zawsze to dobra okazja by po raz kolejny odpalić ten znakomity numer.


Wersja bez cenzury:
Wersja ocenzurowana:

qwe
nie trzeba przypominac, wciaz aktualny numer na liscie :)
doggz
"Slim Shady" moja ulubiona plyta Ema - pamietam jeszcze recenzje w Klanie jak koles opisywał że płyta tekstowo miażdzy ale bity słabe - wg mnie wszystko gra jak nalezy KLASYK!
Romualdon
Czekam kiedy Kaen nagra teledysk w którym przebrany jest za księdza
DMNSTR8
Nie czekaj bo wlasciwie to powtorzyl przebierajac sie za zakonnice we wladcy kibel czy jakoś tak
Roberteno
"Każdy zna na pamięć klasyki pokroju "The Way I Am", "Real Slim Shady" No ja np. przez te kilkanaście lat przesłuchałem to tysiące razy i za chuja nie znam tekstów tych kawałków na pamięć :D
Anonim
Aby uniknąć oczywistości, to proponuję zajrzeć na listę skonstruowaną przez ludzi z Complex Mag. Zamieścili 15 ich zdaniem najbardziej niedocenionych/przeoczonych kawałków Eminema na przestrzeni całej kariery. Wiadomo, że takie rankingi to czysto subiektywne podejście, ale pomimo tego, że znam w miarę dobrze jego dorobek (psychofanem nie jestem), to "Stimulate", "Macosa" z Outsidaz czy "911" z Boo-Yaa T.R.I.B.E. i B-Realem rzeczywiście jakoś przeoczyłem. Sprawdźcie: http://www.complex.com/music/2013/10/underrated-eminem-songs/
Yoł
Mam tą PŁYTę i przesłuchałem ją z tysiąc razy wykułem to gówno na blache , trudno mi teraz się przekonać do tych nowych produckji . Slim Shady LP Nie do przebicia ! Polecam kawałek Just Don't give a fuck '' klip wymiata !

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>